Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Chilijscy dyplomaci w służbie ludzkości

Wystawę „Nieznana działalność humanitarna chilijskiej dyplomacji na rzecz ratowania Polaków podczas II wojny światowej” zainaugurowano 9 czerwca w Centrum Kultury Podgórza przy Sokolskiej. Z ciekawą kartą w polsko-chilijskiej historii będzie można zapoznać się aż do końca lipca.

Otwarcie wystawy Chilijscy dyplomaci w służbie ludzkości
Fot. Centrum Kultury Podgórze

W otwarciu wystawy udział wzięli Ambasador Chile i Konsul Honorowy tego południowoamerykańskiego kraju w Krakowie, przedstawiciele Rady i Urzędu Miasta, Dyrektor CKP oraz zaproszeni goście.

Przygotowana przez Ambasadę Chile w Warszawie wystawa fotograficzna prezentuje mało znany aspekt polsko-chilijskiej historii z okresu Drugiej Wojny Światowej. To właśnie w latach 1940–1943 chilijscy dyplomaci przebywający na placówkach we Włoszech i w Rumunii pomogli tysiącom polskich przesiedleńców i uchodźców. Ich działania prezentowane są na 24 planszach z unikatowymi archiwalnymi zdjęciami oraz skanami dokumentów.

Wcześniej wystawa prezentowana była m.in. w Bydgoszczy w ramach obchodów 150. rocznicy powstania Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chile. W Krakowie jej prezentacja uświetnia 25-lecie ustanowienia Konsulatu Republiki Chile w Krakowie. Podczas otwarcia wystawy ćwierćwiecza aktywnej działalności gratulowali obecnemu Konsulowi Andrzejowi Zdebskiemu Ambasador Julio Bravo Iubini, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Artur Buszek oraz Prezydent Jacek Majchrowski w liście odczytanym przez Dyrektor Kancelarii Prezydenta Annę Frankiewicz. „To dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Konsula, a wcześniej Pierwszego Konsula Honorowego Chile, zmarłego niedawno, Profesora Zdzisława Jana Ryna, doszło do zacieśnienia relacji pomiędzy krakowskimi i chilijskimi uczelniami, a także naszym miastem i chilijską La Sereną. Na przestrzeni lat konsulat wspierał również rozwój wymiany handlowej, a dzięki projektom artystycznym i fotograficznym budował wśród mieszkańców Krakowa wiedzę na temat Chile, jego bogactwa kulturowego i historycznego oraz obecnego potencjału,” napisał w swoim liście Prezydent Majchrowski.

Otwierający wystawę goście oraz Dyrektor CKP Anna Grabowska podkreślali również jak wymowny jest fakt, iż wystawa gości w centrum krakowskiego Podgórza – dzielnicy, którą nazistowscy okupanci Krakowa zmienili częściowo w getto dla lokalnej społeczności żydowskiej.

W przemówieniach nie zabrakło również odniesień do sytuacji uchodźców z objętej wojną Ukrainy, których tak licznie gościmy w Krakowie.

Wystawę można będzie można oglądać aż do 29 lipca w Centrum Kultury Podgórza, przy ul. Sokolskiej 13 (od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00–15.00). Wstęp jest wolny. Serdecznie polecamy!

Więcej informacji na stronie Centrum Kultury Podgórza

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-06-09
Data aktualizacji: 2022-06-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź