Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rochester pomaga Krakowowi wspierać ukraińskich uchodźców

10 000 dolarów amerykańskich wpłynęło właśnie na miejskie konto. Ten szczodry gest wesprze Kraków w działaniach pomocowych na rzecz tych, których wojna pozbawiła dachu nad głową, spokoju, a nierzadko zdrowia.

Polish Heritage Society of Rochester logo
Fot. Polish Heritage Society of Rochester

Położone w stanie Nowy Jork Rochester to partner Krakowa już od 1973 r. U podstaw kontaktów między miastami leżała prężna działalność mieszkającej w Rochester Polonii. Jak widać polska społeczność w Rochester nadal o Krakowie pamięta i ruszyła z pomocą zaraz po otrzymaniu apelu Prezydenta Jacka Majchrowskiego o wsparcie działań pomocowych dla uchodźców.

Zbiórkę środków przeprowadziło Polish Heritage Society of Rochester. Organizacja wywodzi się z założonego w 1919 roku przez grupę polskich imigrantów Polskiego Domu Ludowego. Stworzony przez nich Dom był miejscem spotkań, wolnym od nacisków politycznych i religijnych, w którym mogli spotykać się w przyjaźni, uczyć swoje dzieci i organizować imprezy środowiskowe.

Obecnie misją Towarzystwa jest promowanie polskiej kultury, zwyczajów i tradycji oraz zachowanie wyjątkowości polsko-amerykańskiego dziedzictwa. Poprzez programy publiczne, imprezy i działania charytatywne jego członkowie wyrażają dumę z polskiego dziedzictwa. Intensywnie propagują również informacje o zasługach polskich Amerykanów na terenie Rochester. Ponadto PHSR oferuje stypendia dla uczniów szkół średnich i angażuje się w letni program języka i kultury polskiej na Uniwersytecie Toruńskim. PHSR jest członkiem: Fundacji Kościuszkowskiej, Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej.

Podziękowania za hojny datek przyjaciół z Rochester wyraził Prezydent Jacek Majchrowski w liście przekazanym na ręce Prezesa PSHR Davida Bryniarskiego.

Rochester list

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-05-13
Data aktualizacji: 2022-05-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź