Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wizyta studyjna medyków ze Lwowa

Ochrona zdrowia mieszkańców i organizacja lokalnych placówek służby zdrowia była tematem spotkania Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Andrzeja Kuliga z delegacją radnych i medyków ze Lwowa. Przedstawiciele ukraińskiego miasta partnerskiego przebywali z wizytą studyjną w naszym mieście od 1 do 3 grudnia 2021 r.

Spotkanie Zastępcy Prezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga z delegacją radnych i medyków ze Lwowa. Spotkanie w sali im. Lea Pałacu Wielopolskich
Fot. Wiesław Majka

Delegacja, której przewodniczył Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj odwiedziła krakowski magistrat w czwartek, 2 grudnia, aby zapoznać się z krakowskim doświadczeniem w zakresie organizacji i finansowania usług medycznych. W składzie delegacji znaleźli się przedstawiciele stałej Komisji Rady Miasta Lwowa ds. zdrowia i pomocy społecznej, na czele z Przewodniczącym Komisji Panem Wałerijem Weremczukiem. Towarzyszyli im dyrektorzy i kierownicy oddziałów lwowskich szpitali: Państwowej Kliniki „Terytorialne Stowarzyszenie Medyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy w obwodzie Lwowskim”, Miejskiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Księcia Lwa oraz Miejskiego Szpitala Klinicznego nr 5 we Lwowie.    

Podczas spotkania w krakowskim magistracie Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej i Komunalnej, szeroko nakreślił gościom z Ukrainy strukturę organizacyjną polskiej służby zdrowia i system zarządzania miejskimi podmiotami leczniczymi. Prezentację na temat działalności tych podmiotów przedstawiła z kolei Elżbieta Kois-Żurek, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, która odpowiedziała także na szczegółowe pytania ze strony delegacji. Podczas spotkania ustalono dalszą wymianę informacji i doświadczeń Krakowa i Lwowa w dziedzinie ochrony zdrowia, w szczególności miejskich programów profilaktycznych. Delegacja serdecznie dziękowała zarówno za możliwość spotkania, jak i wieloletnią, bardzo aktywną i efektywną współpracę Krakowa i Lwowa, która dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin życia miast. Na zakończenie wizyty w magistracie lwowianie odwiedzili pomnik księżniczki Anny Kijowskiej na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich – miejsce szczególnie ważne dla przedstawicieli ukraińskiej społeczności w Krakowie.

W trakcie pobytu w Krakowie delegacja odwiedziła także m.in. Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza oraz Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Pierwszego dnia wizyty, 1 grudnia, delegacja spotkała się w siedzibie Konsulatu Generalnego Ukrainy z przedstawicielami działającej w Krakowie ukraińsko-polskiej organizacji pozarządowej „Zustricz”. Przedstawicielom organizacji przekazano ukraińskie książki zakupione przez miasto Lwów.

Wizyta studyjna delegacji Lwowa do Krakowa została zorganizowana w ramach prowadzonych obecnie przez Radę Miasta Lwowa prac nad nową Strategią Medyczną miasta. Przyśpieszenie prac nad tym dokumentem zostało podyktowane rozwojem pandemii Covid-19, która wykazała konieczność podjęcia pilnych kroków na rzecz modernizacji i reorganizacji działających na Ukrainie podmiotów medycznych. Miasto Lwów chce opracować nowe procedury, które pozwolą zapewniać mieszkańcom opiekę medyczną lepiej i szybciej. Planowana jest modyfikacja i rozszerzenie listy usług dostępnych dla pacjentów szpitali. Konieczne jest także poprawienie warunków pracy pracowników ukraińskiej służby zdrowia. To dlatego stronę ukraińską interesują zagadnienia transformacji służby zdrowia w Polsce na przestrzeni lat, ocena reform tego sektora, podział kompetencji pomiędzy państwem a samorządem, jak również doświadczenia Krakowa w zakresie zarządzania placówkami medycznymi i usługami, które one świadczą.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKronika Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-12-02
Data aktualizacji: 2021-12-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź