Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kosmiczny hołd dla Stanisława Lema!

Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema członek misji SpaceX Crew-2, francuski astronauta Thomas Pesquet z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), uhonorował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) kultowego krakowskiego pisarza science-fiction!

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS na tle ziemi
Fot. NASA - domena publiczna

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej poinformowała, że uhonorowanie pisarza odbyło się w ramach współpracy nawiązanej w związku z Rokiem Lema 2021 przez Fundację i Europejską Agencję Kosmiczną, przy wsparciu KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Thomas Pesquet jest jednym z czworga astronautów biorących udział w misji SpaceX Crew-2. Kapsuła SpaceX Crew „Dragon”, wyniesiona na orbitę przez rakietę Falcon 9, zadokowała Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS 24 kwietnia br.

Opublikowanemu przez przez Fundację filmowi towarzyszy utwór "Return from the stars" skomponowany z okazji urodzin Stanisława Lema przez Norberta Paleja, pochodzącego z Krakowa profesora kompozycji i kuratora Festiwalu Nowej Muzyki Uniwersytetu w Toronto. Utwór miał swoją premierę podczas inauguracji Festiwalu Bomba Megabitowa w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie 12 września.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-09-15
Data aktualizacji: 2021-10-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź