Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Globalna Pikieta Solidarności z Białorusią także w Krakowie

29 maja odbyła się międzynarodowa akcja solidarności z mieszkańcami Białorusi. Globalna Pikieta Solidarności miała także swoją krakowską odsłonę, przygotowaną przez lokalną białoruską diasporę. Kraków po raz kolejny okazał wsparcie dla walczących o demokrację Białorusinów podświetlając po zmroku pieszo-rowerową kładkę im. o. Bernatka w barwach biało-czerwono-białej historycznej flagi Białorusi.

Fot. Bogusław Świerzowski
Bogusław Świerzowski

29 maja nieprzypadkowo został ogłoszony Dniem Solidarności z Białorusią. Jest to rocznica zatrzymania w Grodnie opozycjonisty Siarhieja Cichanouskiego – popularnego białoruskiego blogera i krytyka władzy oraz męża Swiatłany Cichanouskiej. Władze Białorusi postawiły mu kilka zarzutów karnych. Cichanouska zgłosiła się do udziału w wyścigu prezydenckim w 2020 roku właśnie dlatego, że jej mąż trafił do aresztu i stało się jasne, że nie zostanie dopuszczony do kandydowania. Dzisiaj przebywająca na przymusowej emigracji Cichanouska jest liderką białoruskiej opozycji, walczącej o wprowadzenie w kraju standardów europejskich demokracji i zakończenie reżimu prezydenta Łukaszenki.

Wydarzenia rozgrywające się obecnie na Białorusi są szczególnie przeżywane przez mieszkającą w Krakowie białoruską diasporę. Białorusini nie raz organizowali w Krakowie akcje solidarności z demokratyczną opozycją. Akcje te każdorazowo miały poparcie magistratu i Prezydenta Miasta Krakowa. Także tym razem Kraków pokazał solidarność z demokratyczną Białorusią podświetlając kładkę im. o. Bernatka.  

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-05-28
Data aktualizacji: 2021-06-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat