Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mała Chorwacja w Krakowie

Z inicjatywy Konsula Honorowego Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka, krakowskie Bagry zyskały międzynarodowy zakątek, tzw. Małą Chorwację. We wtorek, 13 kwietnia w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa podpisane zostało  porozumienie o dalszej współpracy przy realizacji wspólnego projektu Krakowa i Chorwacji.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Z inicjatywy Konsula Honorowego Chorwacji w Krakowie Pawła Włodarczyka, krakowskie Bagry zyskały międzynarodowy zakątek, tzw. Małą Chorwację. We wtorek, 13 kwietnia w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa podpisane zostało  porozumienie o dalszej współpracy przy realizacji wspólnego projektu Krakowa i Chorwacji.

Podpisane porozumienie umożliwi konsulowi pozyskiwanie środków na kolejne działania związane z obszarem Małej Chorwacji. W najbliższych miesiącach na tym terenie planowane jest m.in. zorganizowanie „Pikniku chorwackiego” w ramach Pikników Krakowskich. O ile sytuacja związana z pandemią pozwoli, piknik odbędzie się 27 czerwca. Na piknik i otwarcie Alei Gwiazd Chorwackich planowane jest także zaproszenie oficjalnej delegacji Zagrzebia.

Przypomnijmy, że po wyborze lokalizacji – parku Bagry Wielkie – w marcu 2017 roku odbyły się międzynarodowe studenckie warsztaty projektowe z udziałem studentów uczelni chorwackich i krakowskich (Politechnika Krakowska). Ich celem było opracowanie koncepcji zagospodarowania wschodniego fragmentu parku miejskiego Bagry Wielkie, wraz z obszarem tematycznym „Mała Chorwacja”. Pięć zespołów krakowsko-chorwackich w ciągu kilku dni przygotowało koncepcje, które po modyfikacji przez profesjonalnych architektów, stały się podstawą do kolejnego etapu, czyli opracowania projektu budowlanego.

Prace na obszarze Małej Chorwacji zostały już wykonane. Głównym punktem jest Promenada Chorwacka, z tabliczkami informacyjnymi, odwzorowującymi położenie geograficzne największych miast chorwackich na terenie Chorwacji, takich jak Zagrzeb, Pula, Opatija, Rijeka, Zadar, Trogir, Split i Osijek, a także tablica multimedialna.

Planowane jest także utworzenie Alei Gwiazd Chorwackich – na koszt Konsulatu Republiki Chorwacji, który wyposaży aleję w elementy informacyjne, w tym zrealizuje wszelkie czynności związane z przygotowaniem projektu, produkcją oraz posadowieniem i utrzymaniem tabliczek z nazwiskami słynnych Chorwatów. Projekt tabliczek, miejsce ich posadowienia i nazwiska znanych Chorwatów, zostaną uzgodnione przez konsulat z Zarządem Zieleni Miejskiej oraz Gminą Miejską Kraków.


Mała Chorwacja to jeden z najważniejszych projektów zrealizowanych przy aktywnym udziale Konsulatu Chorwacji – ale nie jedyny.  29 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków planowany jest koncert charytatywny chorwackiego Zespołu Pieśni i Tańca Lado. Koszty pobytu i podróży zespołu sfinansuje strona chorwacka, a dochód zostanie częściowo przekazany na rzecz ofiar trzęsienia ziemi, które dotknęło Zagrzeb w 2020 roku.

W styczniu 2021 roku minęło 10 lat od rozpoczęcia działalności Konsulatu Chorwacji w Krakowie. Od samego początku funkcję Konsula Honorowego pełni Paweł Włodarczyk.

Podczas dekady funkcjonowania placówki, konsulat zrealizował wiele projektów na terenie Krakowa, jak również w pozostałych okręgach podlegających jurysdykcji konsulatu, tj. śląskim i podkarpackim. Warto wspomnieć o uroczystej gali w Teatrze im. J. Słowackiego z okazji wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej w 2013 roku oraz dwóch edycjach polsko-chorwackiej konferencji poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II, organizowanych w Krakowie i Zagrzebiu. Barwnym symbolem przyjaźni pozostanie też chorwacka pisanka od serca - „Pisanica od srca”, podarowana Krakowowi przez Żupanię Kopriwnicko-Kriżewczyńską na Wielkanoc 2019 roku, dzięki pośrednictwu Pana Konsula Włodarczyka.

Na pewno jednak to właśnie „Mała Chorwacja” stanie się najtrwalszym i najbardziej widocznym akcentem w przestrzeni Krakowa, przywołującym uroki tego pięknego kraju. Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, już niebawem będziemy mogli poczuć chorwacki klimat w Krakowie!

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w OTO FOTOkronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-04-13
Data aktualizacji: 2021-04-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat