Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

CapellaCALLS_Poland. Capella de la Torre i Balet Cracovia Danza roztańczyły Praetoriusa!

Rekonstrukcje choreograficzne tańców z pierwszej połowy XVII wieku, takich jak branle, hiszpańskie pawany czy galiardy do muzyki Michaela Praetoriusa, którego 400. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku – oto cel międzynarodowego projektu CapellaCALLS_Poland!  Słynny niemiecki zespół Capella de la Torre, działający pod dyrekcją Kathariny Bäuml, zaprosił do współpracy krakowski Balet Cracovia Danza, pracujący pod kierunkiem Romany Agnel. Jej efekty można zobaczyć w filmie, który swoją premierę w Internecie miał 28 marca.

Fot. Sebastian Dudek
Sebastian Dudek

CapellaCALLS_Poland, to międzynarodowy projekt badawczy i artystyczny, w ramach którego choreografowie z Niemiec, Francji i Polski, specjalizujący się w tańcach dawnych: Marie-Claire Bär Le Corre, Pierre-François Dollé i Romana Agnel, podjęli się rekonstrukcji form tanecznych pochodzących z XVII-wiecznych traktatów do muzyki Michaela Praetoriusa. Na warsztat zostały wzięte słynne kompozycje niemieckiego mistrza wczesnego baroku, pochodzące ze zbioru Terpsichore z 1612 roku. Do dziś ten cykl Praetoriusa, zawierający tańce różnych narodów, uważany jest za jeden z najciekawszych zabytków muzyki tanecznej początku XVII wieku.

Dzięki połączeniu sił muzyków – znanej i podziwianej na wielu koncertach i nagraniach Capelli de la Torre – i tancerzy – Baletu Cracovia Danza, jedynego profesjonalnego polskiego zespołu zajmującego się tańcem dawnym – tańce znane do tej pory jedynie w wersji muzycznej, otrzymały choreograficzne dopełnienie. Praca międzynarodowego grona artystów spowodowała, że po raz pierwszy od kilkuset lat muzyka Praetoriusa otrzyma swój taneczny kształt!

CapellaCALLS_Poland jest filmowym zapisem dwumiesięcznej (prowadzonej online z powodu pandemii) pracy muzyków, choreografów i tancerzy. W filmie pokazane zostało, jak mogły brzmieć i wyglądać tańce wykonywane za czasów Praetoriusa. Oprócz muzyki i tańców w obrazie swoje miejsce znalazły rozmowy artystów, które odsłoniły kulisy wspólnej rekonstrukcji oraz artystycznych dociekań i kreacji.

Premiera filmu w Internecie odbyła się 28 marca na stronie: www.studio4culture.net

CapellaCALLS_Poland  jest częścią szerszego projektu zespołu Capella de la Torre, który otrzymał tytuł CapellaCALLS_Europe.

Jednocześnie projekt CapellaCALLS_Poland jest wstępem do wspólnego teatralnego spektaklu Praetorius Tanz, w którym ten sam skład artystów, być może jeszcze w tym roku w Krakowie, zaprezentuje tanecznego Praetoriusa.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-03-22
Data aktualizacji: 2021-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat