Koncert Sinfonietta Cracovia w Zagrzebiu

2 października 2018 r. - dokładnie w 20. rocznicę przybycia papieża Jana Pawła II do Zagrzebia - w tym chorwackim mieście, w Lisinski Hall, pod patronatem prezydenta Zagrzebia Milana Bandića, odbył koncert krakowskiej orkiestry Sinfonietta Cracovia. W dniach 2-4 października papież odwiedził Zagrzeb, Mariję Bistricę, gdzie w sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej beatyfikował kardynała Alojzijego Stepinaća, chorwackiego męczennika czasów komunistycznych i miasto Split z okazji obchodów 1700-lecia miasta.

Koncert Sinfonietta Cracovia w Zagrzebiu
Fot. Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie

Koncert symbolicznie zamknął zorganizowaną wcześniej  konferencję zatytułowaną Wpływ polskiego papieża św. Jana Pawła II na społeczeństwo chorwackie – „Zemljo Hrvatska Bog te blagoslovio” - ku pamięci i zbliżeniu obu narodów - chorwackiego i polskiego, umiłowanych przez papieża Jana Pawła II.

W koncercie uczestniczyło ponad 1600 mieszkańców Zagrzebia oddając w ten sposób hołd papieżowi za jego rolę jako odegrał w zakończeniu wojny ojczyźnianej i budowaniu wizerunku wolnej i niepodległej Chorwacji na arenie międzynarodowej. Wśród gości byli również organizatorzy konferencji z Polski - rektor Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, prof. Józef Stala oraz pomysłodawca konferencji konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk, liczni księża z Polski i Chorwacji, a także przedstawiciele różnych chorwackich instytucji.

Konferencja została zorganizowana z okazji rocznicy 20-lecia pobytu Jana Pawła II w Chorwacji, którą z tej okazji Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk zorganizował wspólnie z Papieskim Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie, Chorwackim Uniwersytetem Katolickim i Uniwersytetem w Splicie. Patronat nad konferencją objęli prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i prezydent Republiki Polskiej Andrzej Duda. Zaproszenie do udziału w Komitecie Honorowym konferencji przyjęli J.E. Kardynał Stanisław Dziwisz, J.E. Kardynał Josip Bozanić, J.E. Arcybiskup Splitu-Makarskiej Marin Barišić, J.E. Arcybiskup, metropolita krakowski Marek Jędraszewski. Konferencja składała się z dwóch części. Pierwsza część odbyła się 9 października 2017 r. w Krakowie pod tytułem: "Papież Jan Paweł II w życiu społeczeństwa chorwackiego". Druga część konferencji odbyła się 4 maja w Splicie pod tytułem: "Udział papieża Jana Pawła II w odzyskaniu niepodległości państwa chorwackiego".

W przededniu I części konferencji w Krakowie, dokładnie 8 października 2017 roku, w święto narodowe Chorwacji „Dzień Niepodległości” odbył się koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia pod batutą Mladena Tarbuka, przy wsparciu prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, otwierający tę konferencję. Koncert w Zagrzebiu tej samej orkiestry w Chorwacji w dniu przybycia Papieża do Zagrzebia symbolicznie zamkną zorganizowaną konferencję i przypomniał wszystkim o tej ważnej wizycie Papieża Jana Pawła II w Chorwacji.

Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała zaprezentowała utwory głównie słynnych polskich kompozytorów, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Fryderyka Chopina. Gościem orkiestry był znany austriacki flecista Walter Auer, który między innymi wykonał utwory Sergeja Prokofjeva. Aprobatą wystąpienia Sinfonietty Cracovia były niekończące się bisy, zmuszające orkiestrę do wykonania kolejnych utworów. Przyjazd do Zagrzebia krakowskiej, miejskiej orkiestry Sinfonietta Cracovia i występ w największej sali koncertowej w Zagrzebiu był wyrazem otwartości obu miast na dalszą współpracę między tymi miastami.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie