Spotkanie z Merem Drohobycza
W poniedziałek, 9 grudnia, Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski spotkał się z Tarasem Kuczmą, Merem ukraińskiego Drohobycza. Delegacja tego miasta przybyła do Krakowa w celu udziału w „Shelter Academy 2024” – konferencji europejskich przedsiębiorstw wodociągowych, organizowanej przez UN-Habitat, „Arcadis” oraz Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
Podczas wizyty w magistracie Panu Merowi towarzyszyli Dyrektor Instytutu Miasta Drohobycza Volodymyr Kondziolka, odpowiedzialny m.in. za współpracę zagraniczną, oraz Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej w Radzie Miasta Drohobycza, a zarazem Prezes spółki komunalnej „Drohobyczvodokanal”, Roman Szagala. Na spotkaniu obecny był również Prezes WMK S.A. Piotr Ziętara – inicjator współpracy Krakowa z Drohobyczem, wielki przyjaciel i dobroczyńca tego ukraińskiego miasta. W podziękowaniu za wieloletnie zaangażowanie w rozwój bilateralnych kontaktów oraz organizowanie pomocy humanitarnej dla drohobyczan w czasie wojny, Piotr Ziętara otrzymał w 2023 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Drohobycz. Prezes krakowskich Wodociągów był pierwszym w historii nie Ukraińcem, który dostąpił takiego zaszczytu.
Chociaż zarówno Mer Kuczma, jak i członkowie jego delegacji, odwiedzali już Kraków, pierwsze oficjalne spotkanie z Aleksandrem Miszalskim było okazją do przedstawienia miasta Drohobycz nowemu Prezydentowi Miasta Krakowa, jak również do zaakcentowania najważniejszych dziedzin możliwej współpracy w przyszłości. Pan Taras Kuczma nakreślił dzieje Drohobycza, który może się pochwalić m.in. ponad 900-letnią tradycją warzenia soli i jeszcze na początku XX wieku był jednym z najbardziej znaczących europejskich ośrodków wydobycia ropy naftowej oraz przemysłu petrochemicznego. To właśnie z okolic Drohobycza pochodzili najbardziej zasłużeni włodarze Krakowa, jak Juliusz Leo, Mikołaj Zyblikiewicz czy Józef Dietl. Także w Drohobyczu żył i zginął polski pisarz i artysta Bruno Schultz. Dziedzictwo autora „Sklepów cynamonowych” jest w Drohobyczu pieczołowicie kultywowane, dzięki organizowanemu co roku 19 listopada dniu pamięci „Druga Jesień” oraz - odbywającemu się co 2 lata w okresie letnim – Międzynarodowemu Festiwalu im. Brunona Schultza. Podczas spotkania padła propozycja, aby to zrzeszające ekspertów z całego świata wydarzenie, odbywało się pod patronatem Prezydenta Krakowa.
Stałym elementem wymiany kulturalnej pomiędzy Krakowem i Drohobyczem są np. koncerty ukraińskiego zespołu pieśni i tańca „Werchowyna”. Kontakty miast zostały jednak zainicjowane – i nadal są najbardziej skutecznie rozwijane - dzięki współpracy miejskich spółek wodociągowych WMK S.A. oraz „Drohobyczvodokanal”. Pan Mer podkreślił, że możliwość implementacji doświadczenia krakowskich Wodociągów, w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań, zarządzania infrastrukturą krytyczną czy pozyskiwania funduszy europejskich – jest dla Drohobycza niezwykle cenna. Interesujące i wartościowe są dla drohobyczan także inne dobre praktyki Krakowa, jak np. system zarządzania jakością pracy Urzędu „STRADOM” – który Drohobycz chciałby wdrożyć w swojej administracji, programy wspierania rozwoju przedsiębiorczości oraz uczelni o charakterze technicznym (do Drohobycza przeniosła się aktualnie Politechnika, działająca wcześniej w Doniecku).
Mer Kuczma zaznaczył, że liczący około 100 tys. mieszkańców Drohobycz, odgrywa obecnie w Ukrainie rolę lidera w zakresie wdrażania innowacyjnych projektów (projekty ekologiczne, rozwiązania smart city, rozwijanie dostępności, energooszczędne budownictwo itp.). Lokalizacja miasta – blisko granic z UE – niewielki rozmiar oraz otwartość mieszkańców czynią z Drohobycza doskonały samorząd do realizacji zadań i projektów pilotażowych w skali całego kraju.
Kluczowa dla historii Drohobycza wielokulturowość (mieszkańcy żartują, że „Drohobycz jest w połowie ukraiński, w połowie polski, a w połowie żydowski – a więc faktycznie to Półtora miasta!”) i istotna w dzisiejszych czasach otwartość na innowacje, czynią z tego ukraińskiego miasta ważnego partnera, z którym współpraca może być wzbogacająca także dla Krakowa.