Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Szef Ryanaira Michael O’Leary z wizytą u Prezydenta

7 lutego 2023 roku dyrektor generalny irlandzkiej linii lotniczej Ryanair odwiedził magistrat, by spotkać się z prezydentem Jackiem Majchrowskim i przedstawić mu plany rozwoju firmy w Krakowie.

Szef Ryanaira Michael O’Leary z wizytą u Prezydenta
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta

Ryanair to irlandzka linia lotnicza i jeden z największych tanich przewoźników lotniczych. Sieć obsługuje 34 kraje w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. W Krakowie przewoźnik ma 8 samolotów, które obsługują ok. 4.5 miliona pasażerów rocznie, nie jest wykluczone, że ta liczba w krótce wzrośnie.

Firmę Ryanair założył w 1984 roku Tony Ryan, a w 1987 roku Michael O’Leary został zatrudniony jako doradca finansowy i podatkowy. To on jest autorem pomysłu na sukces, który firma zawdzięcza zaproponowanym przez niego rozwiązaniom, takim jak niskie ceny, szybkość podróży, brak klasy biznesowej i obsługa tylko jednego modelu samolotu. W 2000 roku powstała strona internetowa, dająca możliwość rezerwacji biletów online. O’Leary wprowadził też nowatorski model, który wykorzystuje takie możliwości uzyskiwania przychodów, jak opłaty za dodatkowy bagaż czy odprawę na lotnisku. Z tego powodu przewoźnik bywa krytykowany.

Ryanair na rynku polskim jest obecny od 2005 roku. Najwięcej lotów jest obsługiwanych przez lotniska w Dublinie (główna siedziba) i London Stansted. Ogólnie Ryanair ma 84 bazy (w Polsce 6: oprócz Krakowa w Gdańsku, Katowicach, Warszawie-Modlinie, Poznaniu i Wrocławiu).

Spotkanie z prezydentem pokazało potencjał do współpracy, której szczegóły będą konkretyzowane w kolejnych miesiącach. Prezydentowi towarzyszył zastępca odpowiedzialny za zrównoważony rozwój miasta – Jerzy Muzyk. Michael O’Leary przyszedł w  towarzystwie dyrektora ds. prawnych i regulacyjnych Ryanair oraz szefa polskiej części Ryanair Holdings, spółki Buzz Michała Kaczmarzyka.

UMK_9944.JPG
Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta
UMK_9958.JPG
Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta
UMK_9980.JPG
Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta
UMK_9983.JPG
Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta
UMK_9944.JPG
UMK_9958.JPG
UMK_9980.JPG
UMK_9983.JPG
pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-02-08
Data aktualizacji: 2023-02-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź