Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wizyta przedstawicieli Kościoła Prawosławnego Ukrainy

Kraków pozostaje otwarty na przybywających z Ukrainy uchodźców i ich potrzeby – także te związane z praktykowaniem prawosławnej duchowości. W środę, 11 stycznia, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski spotkał się z przedstawicielami Kościoła Prawosławnego Ukrainy i ukraińskiej fundacji charytatywnej „Z Bogiem przy sercu”.

Wizyta przedstawicieli Kościoła Prawosławnego Ukrainy
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta

Kościół Prawosławny Ukrainy (Metropolia Kijowska Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego) to utworzona w 2018 roku, w wyniku oddzielenia się od Patriarchatu Moskiewskiego, Cerkiew prawosławna obejmująca swoją jurysdykcją terytorium Ukrainy. Pod względem liczby wiernych jest to największa wspólnota religijna Ukrainy.

W spotkaniu, zorganizowanym z inicjatywy ukraińskiej wspólnoty prawosławnej, wzięli udział przybyły z Ukrainy ks. Oleg Jarmuluk ze swoją Małżonką (Matuszką) Ołeną oraz o. Jeremiasz Oleś ze wspólnoty zakonnej w Kijowie. Z Prezydentem Miasta Krakowa goście rozmawiali o sytuacji przybyłych do Krakowa i Wieliczki prawosławnych Ukraińców. Podjęty został wątek współpracy wspólnoty z Miastem Kraków, w celu rozszerzenia działalności duszpasterskiej i humanitarnej Cerkwi.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-01-12
Data aktualizacji: 2023-01-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź