Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Współpraca międzynarodowa Krakowa w 2022 roku. Podsumowanie

Po roku 2021, zdominowanym przez walkę z pandemią, naznaczony kryzysem wojny w Ukrainie rok 2022 był dla samorządu równie trudny i pełny nieoczekiwanych wyzwań. Pomimo to, dzięki współpracy z zagranicznymi miastami partnerskimi i placówkami dyplomatycznymi, udało się zrealizować szereg ważnych i interesujących projektów. Przedstawiamy tradycyjne, krótkie podsumowanie krakowskich inicjatyw o charakterze międzynarodowym.

Globus
Fot. Shutterstock

Najważniejsze wydarzenia zrealizowane we współpracy z konsulatami:
 

Hoover Table 4.0. Projekt organizowany przez Urząd Miasta Krakowa, Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki, Amerykańską Izbę Przemysłowo-Handlową w Krakowie,  Fundację „Pełni Kultury” oraz ich partnerów w roku 2022 odbył się już po raz czwarty. Beneficjentami 4. edycji akcji będą wychowankowie z Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych przy ul. Górka Narodowa. Zespół zapewnia opiekę i wychowanie chłopcom w wieku do 18 roku życia, zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Partnerem tegorocznej edycji Hoover Table było Muzeum Fotografii w Krakowie, które zorganizowało dla podopiecznych placówki specjalne warsztaty fotograficzne. 40 chłopców wzięło następnie udział w konkursie fotograficznym „Oczami Hoovera”, który miał charakter drużynowy i indywidualny. Nagrodami dla młodzieży będą vouchery do sklepów Euro RTV-AGD oraz Decatlon. Wszyscy uczestnicy dostaną też talony do sklepu Decatlon. Laureatów konkursu – i ich prace - poznamy w pierwszym kwartale 2023 roku, podczas gali w krakowskim magistracie. Łączna kwota zebrana podczas 4. edycji Hoover Table wyniosła 50 818,63 zł.
Statuetka - gala wręczenia stautetek darczyńcom 4. edycji Hoover Table

Foto: Piotr Wojnarowski, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta

II Piknik Chorwacki. Święto kultury Chorwacji w Krakowie zorganizował – już po raz drugi - w dniach 28-29 maja Konsul Honorowy Chorwacji Paweł Włodarczyk. Piknik odbył się na terenie tzw. „Małej Chorwacji”, w Parku Bagry Wielkie. W jego programie znalazły się m.in. odsłonięcie kolejnych „gwiazd” w  Alei Gwiazd Chorwackich, zwiedzanie tężni solankowej (wykorzystującej sól adriatycką z wyspy Pag), zawody żeglarskie o puchar Ambasadora Chorwacji, koncerty i konkursy dla młodzieży oraz  marsz Dalmatyńczyków.
II Piknik Chorwacki w Krakowie
Foto: Facebook - Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie

Wystawa „Nieznana działalność humanitarna chilijskiej dyplomacji na rzecz ratowania Polaków podczas II wojny światowej”. Wystawa, przygotowana przez Ambasadę Chile w RP,  była prezentowana w Centrum Kultury Podgórza w czerwcu i lipcu 2022 roku, dzięki inicjatywie Konsula Honorowego Chile Andrzeja Zdebskiego. Uświetniła ona obchody 25-lecia powstania konsulatu Chile w Krakowie. 24 panele fotograficzno-informacyjne prezentowały mało znany aspekt polsko-chilijskiej historii z okresu II wojny światowej: w latach 1940–1943 chilijscy dyplomaci przebywający na placówkach we Włoszech i Rumunii pomogli tysiącom polskich przesiedleńców i uchodźców.
Wystawa w ramach 25-lecia Konsulatu Chile w Krakowie
Foto: Centrum Kultury Podgórza


Obchody 20-lecia Konsulatu Generalnego Republiki Słowacji w Krakowie i 10-lecia Konsulatu Honorowego Malty.

 

Najważniejsze wydarzenia w ramach współpracy Krakowa z miastami partnerskimi:
 

Jubileusz 30-lecia partnerstwa Krakowa i Orleanu. Obchody rozpoczęły się maju, podczas święta Joanny d’Arc w Orleanie. Podczas dedykowanej Krakowowi uroczystości Zastępca Prezydenta Bogusław Kośmider wręczył osobom zaangażowanym w partnerstwo miast odznaki Honoris Gratia. Odbył się także koncert chórów obu miast: Cantaty z Politechniki Krakowskiej oraz Orléans Val de Loire. Smacznym akcentem była „krakowska” herbata o smaku sernika, skomponowana przez orleańczyków specjalnie z okazji jubileuszu i sprzedawana odtąd w ich mieście. W najbardziej widowiskowym wydarzeniu święta Joanny d’Arc – uroczystej paradzie ulicami Orleanu - wzięli udział tancerze zespołu Krakowiacy. W ramach zimowej odsłony jubileuszu, w grudniu w Orleanie odbyły się warsztaty szopkarskie, które poprowadził Andrzej Malik - przedstawiciel czwartego już pokolenia rodziny krakowskich szopkarzy. Warsztatom towarzyszyła plenerowa wystawa zdjęć bożonarodzeniowego Krakowa.  
Jubileusz partnerstwa miast - krakowski chór przed merostwem w Orleanie

Foto: Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa

„U was w Krakowie i u nas w Lipsku” / „U was w Lipsku i u nas w Krakowie”. W ramach wspólnego projektu Krakowa i Lipska przedstawiciele Młodzieżowych Rad obu miast spotykali się, aby nawiązać współpracę w zakresie ochrony środowiska, klimatu i kultury. Program wizyty w Lipsku koncentrował się na kulturze pamięci. Wiodącymi tematami rewizyty w Krakowie był klimat i ekologia. Program obejmował m.in. spotkania z przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu, warsztaty w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza, integrację w Żywym Muzeum Obwarzanka oraz spotkanie z przedstawicielami Krakowskiego Biura Festiwalowego.
warsztaty w Symbiozie w ramach projektu współpracy Młodzieżowych Rad Krakowa i Lipska
Foto: Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa 

„Bez granic”. Krakowski festyn i Marsz Jamników w Norymberdze. Organizowane przez Wydział do Spraw Międzynarodowych Miasta Norymbergi doroczne święto na zamku Tucherschloss jest zwyczajowo poświęcone jednemu z miast partnerskich. Bohaterem festynu Grenzenlos w 2022 roku był (ponownie) Kraków. Pośród innych muzyków przed mieszkańcami Norymbergi wystąpił Bester Quartet, a studenci krakowskiej ASP przygotowali oryginalne filmy animowane. Prawdziwą atrakcją była norymberska edycja Marszu Jamników z konkursem na najsympatyczniejszego lokalnego przedstawiciela tej rasy.
Parada Jamników - Festyn Bez Granic w Norymberdze
Foto: Ch. Domhardt, Urząd Miasta Norymbergi

Zakończenie współpracy z Moskwą i St. Petersburgiem. W związku ze zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, 16 marca 2022 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przesłał do Mera Moskwy oraz Gubernatora St. Petersburga listy informujące o zakończeniu współpracy Krakowa z tymi miastami. W przypadku Petersburga decyzja ta weszła w życie 16 września (pół roku od formalnego wypowiedzenia Umowy).
Manifestacja solidarności z Ukrainą na Rynku Głównym
Foto: Piotr Wojnarowski, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta

Pomoc humanitarna walczącej Ukrainie i ukraińskim uchodźcom (wybrane aspekty):
 

  • Już w pierwszych miesiącach wojny Kraków przekazał do ukraińskich gmin ponad 80 tirów i prawie 160 mniejszych ciężarówek i aut z pomocą humanitarną, a także 6 autobusów MPK i karetkę pogotowia dla miasta Lwów.
  • Szpital Żeromskiego, który otworzył dedykowane konto bankowe „Leki dla Ukrainy”, zgromadził prawie 400 tys. zł, które zostały wykorzystane na zakup leków dla szpitali w Kijowie, Równem, Odessie i Ługańsku. Kancelaria Prezydenta koordynowała zbiórkę sprzętów szpitalnych dla ukraińskich podmiotów leczniczych ze szpitali zlokalizowanych w Krakowie i Małopolsce.
  • Od końca lutego Kraków przyjął prawie 180 tys. uchodźców z Ukrainy, dla których zabezpieczył pomoc materialną, socjalną i psychologiczną. Prawie 40 tys. z nich pobrało w Krakowie numer PESEL, co świadczy o pragnieniu pozostania w Polsce na dłużej i powiązaniu z Krakowem swoich dalszych planów życiowych czy zawodowych. Przed wojną w Krakowie oficjalnie mieszkało (pracując bądź ucząc się) 70 tys. Ukraińców.
  • We współpracy z partnerami zagranicznymi Kraków zorganizował relokacje ukraińskich uchodźców do Orleanu, Lille, Solury i Innsbrucka. Więcej informacji o relokacjach TUTAJ.
  • W Krakowie działa oddział UNHCR – Agencji ONZ ds. Uchodźców, podpisana została także umowa o współpracy z UNICEFem. Planowane jest utworzenie ośrodka pomocy społecznej dla seniorów z Ukrainy, kupowane są też miejsca w prywatnych domach opieki dla seniorów z Ukrainy (np. fundacja CORE pokryła już koszty pobytu 20 osób starszych i niepełnosprawnych w prywatnym domu seniora za kwotę ponad 600 tys. złotych). 27 września na ul. Topografów oficjalnie otwarty został ośrodek terapeutyczno-edukacyjny im. UNICEFu, przeznaczony m.in. dla ukraińskich dzieci ze specjalnymi potrzebami.
    Otwarcie Centrum Edukacyjno - Terapeutycznego przy ul. Topografów
    Foto: Piotr Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa

    Od października w mieście funkcjonują otwarte we współpracy z UNICEF „Słoneczne Przestrzenie Wsparcia” (8 lokalizacji). Fundusze na te cele pochodzą z INICEF i różnych darowizn – m.in. od przedstawicielstwa Tajwanu (500 tys. USD), od Towarzystwa Dziedzictwa Polskiego z Rochester ( 10 tys. USD), z Lipska (40 tys. Euro) oraz wielu innych zagranicznych miast partnerskich i instytucji.
     
  • Szczegółowa informacja o pomocy zorganizowanej we współpracy z zagranicznymi partnerami TUTAJ.
     

Najważniejsze konferencje, których gospodarzem był Kraków:
 

  • III międzynarodowa konferencja w ramach projektu MIASTA HISTORYCZNE 3.0: „Miasta przyjazne turystyce – w poszukiwaniu nowego modelu atrakcyjności” (28 marca 2022 roku)
    Konferencja Miasta Historyczne 3.0
    Foto: Wiesław Majka, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta
     
  • Kongres stowarzyszenia ICCA (International Congress and Convention Association): 900 delegatów z 80 krajów, ponad 100 prelegentów w 30 sesjach merytorycznych (6-9 listopada 2022 roku)
    Prezydent Krakowa otwiera obrady Kongresu Stowarzyszenia ICCA
    Foto: Bogusław Świerzowski, Urząd Miasta Krakowa
     
  • 7. edycja Kongresu Ekonomii Wartości „Open Eyes Economy Summit”: 80 punktów programowych i 7 ścieżek tematycznych (22-23 listopada 2022 roku)
    Prezydent Krakowa podczas otwarcia obrad Open Eyes Economy Summit
    Foto: Piotr Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa
     

Kraków w organizacjach międzynarodowych:
 

  • Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski został sygnatariuszem Ogólnoświatowej Deklaracji Prezydentów na rzecz Demokracji. 28 czerwca 2022 roku Fundacja German Marshall Fund (GMF) ogłosiła w Brukseli, że 51 prezydentów miast, we współpracy ze Światowym Parlamentem Prezydentów, miastami zrzeszonymi w GMF oraz Paktem Wolnych Miast podpisało ten dokument.
     
  • 1 lipca 2022 r. podpisana została umowa na organizację i prowadzenie do 2025 roku w stolicy Małopolski centrum Europa Nostra Heritage Hub dla obszaru Europy Środkowej. Jego operatorem jest Towarzystwo Miłośników Zabytków i Historii Krakowa. To pierwsze w środkowej części Europy centrum federacji Europa Nostra, zrzeszającej europejskie organizacje zajmujące się dziedzictwem kulturowym.
    Podpisanie listu intencyjnego w sprawie hubu Europa Nostra w Krakowie
    Foto: Wiesław Majka, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta
     
  • Z początkiem września 2022 r. Kraków dołączył do Femcities Network - międzynarodowej sieci miast, które działają na rzecz równości płci i praw kobiet.
  • We wrześniu, w kanadyjskim Quebecu odbyło się Zgromadzenie Ogólne OWHC, na którym oficjalnie zakończono i podsumowano trzyletnią prezydencję Krakowa. Uznano, że była ona bardzo udana, pomimo iż przypadła na trudny czas pandemii i wymagała wdrożenia nowych zasad funkcjonowania organizacji. Kraków został ponownie wybrany do Rady Dyrektorów OWHC (na kadencję 2022-2024).
     
  • W czasie kongresu w koreańskim Andong (listopad 2022) Kraków został ponownie wybrany do Rady Dyrektorów Ligi Miast Historycznych (na kadencję 2022-2026).
    Kraków na Konferencji Ligi Miast Historycznych
    Foto: Liga Miast Historycznych
     

Międzynarodowa promocja lokalnej gospodarki:
 

  • Amerykańska agencja ratingowa Standard & Poor’s podtrzymała długoterminową ocenę wiarygodności kredytowej Krakowa na poziomie A- oraz oceniła perspektywę rozwoju naszego miasta jako stabilną. To najwyższy wskaźnik z możliwych do uzyskania przez jednostkę samorządu terytorialnego.
     
  • Delegacja Krakowa, na czele z Zastępcą Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzym Muzykiem wzięła udział w Targach Hannover Messe USA - najważniejszym na świecie forum nowych technologii i przemysłu. Prezentowano potencjał gospodarczy i rozwojowy terenów objętych projektami „Kraków-Nowa Huta Przyszłości”, „Nowe Miasto” oraz „Wesoła”.  
     

Wybrane wizyty gości zagranicznych:
 

  • Prezydenta Miasta Krakowa odwiedzili w 2022 roku Szefowie Misji Dyplomatycznych kilkunastu krajów: Królestwa Arabii Saudyjskiej, Turcji, Republiki Kolumbii,  Republiki Czeskiej,  USA,  Republiki Filipin, Konfederacji Szwajcarskiej,  Republiki Irlandii,  Zjednoczonych Emiratów Arabskich,  Gruzji,  Nowej Zelandii,  Meksyku oraz  Szef Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce.
    Wizyta nowego Ambasadora USA JE Marka Brzezińskiego u Prezydenta Krakowa
    Wizyta nowego Ambasadora USA w Polsce JE Marka Brzezinskiego Foto: Piotr Wojnarowski, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta
  • Wizyta Prezydenta Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Komunalnych Republiki Austrii (VKÖ) Gerharda Fida oraz prezesa VKÖ Heidi Maier-Dekruijf, którzy przewodniczyli 23-osobowej delegacji radnych oraz przedstawicieli spółek miejskich Wiednia.
  • Wizyta delegacji  Rady i Urzędu szwajcarskiego miasta partnerskiego Solury, na czele z nową  prezydent miasta Panią Stefanie Ingold.
  • Wizyta Ministra Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Chorwacji dr Gordana Grlića Radmana oraz Tomislava Vidoševića.
  • Wizyta Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandiego.
  • Wizyta Laureatek Pokojowej Nagrody Nobla: Jody Williams, Leymah Gbowee i Tawakkol Karman (w ramach misji Inicjatywa Kobiet Noblistek do Polski i Ukrainy).
    Wizyta Laureatek Pokojowej Nagrody Nobla u Prezydenta Krakowa
    Foto: Wiesław Majka, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta
  • Wizyta  delegacji Frankfurtu nad Menem, której przewodniczyła Elke Voitl – Członkini Zarządu Miasta Frankfurt ds. Społecznych, Młodzieży, Rodziny i Seniorów.
  • Wizyta Mer Paryża Pani Anne Hidalgo.
  • Wizyta Seana Penna – hollywoodzkiego aktora, reżysera, współzałożyciela i prezesa zarządu organizacji charytatywnej CORE Response. 23 marca w UMK podpisano Porozumienie o współpracy na rzecz pomocy Ukrainie.
    Sean Penn podczas konferencji prasowej w krakowskim magistracie
    Foto: Wiesław Majka, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta
  • Wizyta prof. Hermanna Parzingera, prezydenta wykonawczego Europa Nostra.
  • Wizyta przedstawicieli Uniwersytetu Keimyung z Daegu w Korei Południowej – przekazanie darowizny na rzecz utworzenia centrum pobytu dla sierot wojennych w Krakowie.
  • Wizyta Sekretarza Generalnego Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa Mikhaëla De Thyse.
  • Wizyta Mera i delegacji ukraińskiego miasta Drohobycz, któremu Kraków przekazał pomoc humanitarną.
    Wizyta Mera Drohobycza u Prezydenta Krakowa
    Foto: Wiesław Majka, Urząd Miasta Krakowa Kancelaria Prezydenta
  • Wizyta Mera i delegacji ukraińskiego miasta Wynohradiw, któremu Kraków przekazał pomoc humanitarną.
  • Wizyta delegacji tureckiego miasta Gaziantep, na czele z Panią Burmistrz Fatmą Şahin.
  • Oficjalna wizyta Mera Lwowa Pana Andrija Sadowego.
  • Wizyta Klausa Schormanna, Prezydenta Światowej Federacji Pięcioboju Nowoczesnego.
  • Wizyta światowych władz Zakonu Maltańskiego, w tym 23 prezydentów asocjacji maltańskich z różnych krajów świata.
  • Wizyta Burmistrz angielskiego miasta Stratford-upon-Avon Pani Gill Cleeve.
  • Wizyta Lorda Burmistrza brytyjskiego miasta Leeds Pana Roberta Gettingsa.
    Wizyta Lorda Burmistrza Leeds u Prezydenta Krakowa
    Foto: Piotr Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa
  • Wizyta przedstawicieli Komitetu Wykonawczego Światowej Federacji Luterańskiej, któremu przewodniczył Prezydent Światowej Federacji Luterańskiej, arcybiskup luterańskiego Kościoła Chrystusowego w Nigerii ks. dr Musa Panti Filibus.
  • Wizyta Prof. Iryny Venediktovej, byłej Prokurator Generalnej Ukrainy, powołanej na stanowisko Ambasadora Ukrainy w Szwajcarii.
  • Wizyta Koordynatora Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej rządu niemieckiego Dietmara Nietana.
     

Nowe akcenty międzynarodowe w przestrzeni Krakowa:
 

  • Rondo im. Hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego (obszar przy skrzyżowaniu ulicy Jasnogórskiej i Stawowej, Prądnik Biały);
  • Skwer Wolnej Ukrainy, który stanowi część Placu Biskupiego;
    Odsłonięcie tablicy z nazwą Skwer Wolnej Ukrainy
    Foto: Piotr Wojnarowski, Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa
  • „Anioł światła” przy ul. Poselskiej - rzeźba autorstwa włoskiego artysty Enrico Muscetry została umieszczona na ścianie budynku UMK.


Ostatnie pożegnania:
 

  • 29 marca 2022 r. odbyła się uroczystość przeniesienia i złożenia w Panteonie Narodowym prochów śp. Krzysztofa Pendereckiego - światowej sławy kompozytora, współtwórcy nowego oblicza polskiej muzyki XX wieku. Krzysztof Penderecki był  Honorowym Obywatelem Krakowa i laureatem srebrnego medalu „Cracoviae Merenti”.
    Msza - złożenie prochów Krzysztofa Pendereckiego w Panteonie Narodowym
    Foto: Bogusław Świerzowski, Urząd Miasta Krakowa
     
  • 6 lutego 2022 r. odszedł Prof. Zdzisław Jan Ryn – wybitny naukowiec, lekarz, podróżnik i dyplomata, któremu Kraków zawdzięcza m.in. współpracę z chilijskim miastem La Serena.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-01-10
Data aktualizacji: 2023-01-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź