Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wizyta Prezydenta Światowej Federacji Pięcioboju Nowoczesnego

W piątek, 8 lipca Klaus Schormann, Prezydent Światowej Federacji Pięcioboju Nowoczesnego, który przyjechał do Krakowa w związku z  Mistrzostwami Europy Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym, złożył wizytę Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. W spotkaniu wzięli udział także mistrzowie pięcioboju, Anna Bajan, obecnie Wiceprezydent Europejskiej Federacji Pięcioboju Nowoczesnego,  a zarazem Wiceprezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego (PZPN) oraz Janusz Peciak  - Prezes PZPN.

wizyta Prezydenta Międzynarodowej Federacji Pięcioboju Nowoczesnego u Prezydenta Krakowa 8.07.22
Fot. W. Majka - Urząd Miasta Krakowa

Pan Schormann przekazał podziękowania na ręce prezydenta od europejskich federacji i komitetów olimpijskich za podjęcie decyzji o organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku, podkreślając, że wraz z tą decyzją ranga Igrzysk znacznie wzrośnie, a europejscy sportowcy zyskają szansę udziału w zmaganiach umożliwiających kwalifikacje do olimpiady.

Prezydent Schormann przyznał, że był w Polsce wiele razy, ale w Krakowie tylko raz,  bardzo krótko, dlatego cieszy się z obecnej wizyty, która da mu szansę na poznanie historycznego miasta, gdyż jest wielkim miłośnikiem kultury i sztuki, i stara się młodym sportowcom zaszczepić zainteresowanie kulturą krajów oraz miast gospodarzy zawodów.

Mistrzostwa Europy Juniorów U17&U19 w pięcioboju nowoczesnym odbywają się w Krakowie po raz pierwszy.

W dniach 8 do 14 lipca 2022 roku, w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego młodzi zawodnicy z całej Europy  będą rywalizowali w 3-boju oraz w 4-boju nowoczesnym w konkurencjach: pływanie, szermierka oraz bieg łączony ze strzelaniem z pistoletów laserowych (na wzór biathlonu) rozgrywanych w ciągu jednego dnia.

Zawody będą sprawdzianem przed Europejskimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2023 roku (w randze Mistrzostw Europy Seniorów), jako kwalifikacja do Olimpiady w Paryżu w 2024 roku.  Planowany jest udział ok. 230  zawodników z ponad  20 krajów.

Zawodnicy będą walczyć o 14 kompletów medali. Oprócz zmagań o indywidualne zwycięstwo w zawodach, o miejsce na podium rywalizować będą również drużyny, sztafety kobiet, sztafety mężczyzn oraz sztafety mieszane.

Uczestnicy mistrzostw – poza sportowymi  zmaganiami - będą także mieli okazję zwiedzić Kraków i okolice (Wieliczka, Ojców, Pieskowa Skała). Mistrzostwa Europy zostały objęte Patronatem Honorowym przez Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka oraz Prezydenta Miasta Krakowa.

Impreza będzie transmitowana  online na oficjalnej stronie Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego www.pentathlon.org.pl, na której będą także prezentowane wszystkie wyniki sportowe.

Zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-07-08
Data aktualizacji: 2022-07-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź