Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Burmistrz starożytnego Gaziantep u Prezydenta Miasta Krakowa

30 czerwca 2022 roku prezydent Jacek Majchrowski przyjął w swoim gabinecie delegację tureckiego miasta Gaziantep, z panią burmistrz Fatmą Şahin na czele.

Wizyta Burmistrz Miasta Gaziantep u Prezydenta Krakowa
Fot. Bogusław Świerzowski - Urząd Miasta Krakowa

Burmistrz Şahin towarzyszyli przedstawiciele kilku ważniejszych wydziałów, a także pierwszy radca ambasady Turcji w Warszawie pan Hakan Abacı. Delegacja przyjechała do Polski, by wziąć udział w Światowym Forum Miejskim w Katowicach. Pani Şahin stoi również na czele Związku Miast Turcji.

Spotkanie w Krakowie miało charakter kurtuazyjny, jednak udało się omówić kilka tematów. Burmistrz Şahin wspomniała, że jej miasto jest w Turcji najbardziej dotknięte problemem migracyjnym. Od początku wojny domowej w Syrii przez dziesięć lat w dwumilionowym Gaziantep pojawiło się ponad 500 000 uchodźców, co wywołało falę potrzeb, z którymi miasto boryka się do dziś. Gaziantep korzysta z międzynarodowych programów pomocowych, takich jak Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich UN-Habitat, buduje nowe szkoły, próbuje zaradzić kryzysowi mieszkaniowemu. W najtrudniejszym momencie kryzysu w mieście brakowało nawet wody.

Gaziantep to miasto w południowej Turcji, główny ośrodek administracyjny prowincji o tej samej nazwie. W jej granicach znajduje się wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa stanowisko archeologiczne - założone ok. 300 lat p.n.e. starożytne miasto Zeugma, położone na Jedwabnym Szlaku nad Eufratem.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-07-01
Data aktualizacji: 2022-07-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź