Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w Krakowie

We wtorek, 21 czerwca, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski gościł laureatki Pokojowej Nagrody Nobla: Jody Williams, Leymah Gbowee i Tawakkol Karman. Ich wizyta w Krakowie odbywa się w ramach misji Inicjatywa Kobiet Noblistek do Polski i Ukrainy, zorganizowanej w dniach 20-24 czerwca 2022 roku.

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla - Jody Williams, Leymah Gbowee i Tawakkol Karman - w Krakowie
Fot. Bogusław Świerzowski

Celem misji jest okazanie solidarności z kobietami, organizacjami społecznymi i wszystkimi, którzy pomagają walczącej Ukrainie oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia i wyzwania, jakie konflikty zbrojne przynoszą kobietom. Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla spotykają się z uchodźczyniami, lokalnymi aktywistkami i pracownikami socjalnymi, aby poznać ich doświadczenia i problemy. Wzywają one do negocjacji w celu zakończenia inwazji i żądają natychmiastowego zaprzestania przemocy. Mają świadomość, że ich głos to najsilniejsze narzędzie, jakim dysponują i jakie mogą wykorzystać, by zatrzymać lub choćby ograniczać krzywdy, których kobiety doświadczają na całym świecie.

Noblistki podziękowały Prezydentowi Majchrowskiemu za zaangażowanie Krakowa w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przyznały, że serdeczność, szczodrość i dobroczynność Polaków robią na nich ogromne wrażenie.  Przed spotkaniem w magistracie odwiedziły one jedno z krakowskich Centrów Pomocy Ukrainie przy ul. Kapelanka 54. Podkreślały, że mieszkające tam kobiety przeżyły traumę spowodowaną  utratą z dnia na dzień normalności, zburzeniem świata, w którym żyły. Mieszkańcy terenów przygranicznych, którzy funkcjonowali w ukraińsko-rosyjskiej społeczności, stali się wrogami swoich niegdysiejszych znajomych, a nawet rodzin. Gościnność Krakowa to dobro, jakiego nigdy nie zapomną. Prezydent wraz ze swoją Pełnomocniczką ds. Polityki Równościowej Niną Gabryś opowiedzieli o tym, jak w Krakowie organizowana jest pomoc uchodźcom (głównie matkom z dziećmi), a także jak budowana jest wielokulturowa koalicja organizacji społecznych, które współpracują z władzami miasta w ramach wielozadaniowej opieki nad uchodźcami oraz zaspokajania ich bardzo różnorodnymi potrzeb.

W poniedziałek, 20 czerwca - w Międzynarodowym Dniu Uchodźcy - Noblistki wzięły w Pałacu Potockich udział w spotkaniu z cyklu: „W(y)kluczenia”. Było ono poświęcone poezji pisarzy i poetów z Syrii, Iraku, Afganistanu, Somalii, Ukrainy i Białorusi.

Jody Williams  z USA otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1997 roku za swoje działania na rzecz zakazu używania min przeciwpiechotnych w ramach międzynarodowej kampanii ICBL. Leymah Gbowee  z Liberii otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2011 roku za działania na rzecz pokoju w Afryce. Była ona organizatorką ruchu chrześcijanek i muzułmanek „Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju”, który przyczynił się do zakończenia wojny domowej w Liberii w 2003 roku. Tawakkol Karman z Jemenu otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2011 roku w uznaniu jej działań na rzecz bezpieczeństwa kobiet oraz praw kobiet do pełnego uczestnictwa w działaniach na rzecz budowania pokoju w Jemenie. Była pierwszą Jemenką, pierwszą Arabką i drugą muzułmanką, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla działają wspólnie w ramach Inicjatywy Kobiet Noblistek (Nobel Women’s Initiative). Organizacja ta została założona w 2006 roku. Oprócz Noblistek, które odwiedziły Kraków, należą do niej Shirin Ebadi z Iranu i Rigoberta Menchu Tum z Gwatemali. Celem organizacji, która ma swoją siedzibę w Kanadzie, jest wspieranie kobiecych inicjatyw pokojowych na świecie, przeciwdziałanie przemocy, dyskryminacji, łamaniu praw człowieka i militaryzmowi. Przygotowanie wizyty Noblistek w Polsce i Ukrainie odbywa się we współpracy z amerykańską organizacją pozarządową The Azadi Project wspierającą uchodźców.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-06-21
Data aktualizacji: 2022-07-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź