Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dyrektor krakowskiego oddziału UNHCR z wizytą u Prezydenta

Mahamoud Guindo przybył do Krakowa zaledwie kilka tygodni temu. Jego zadaniem jest utworzenie i koordynowanie prac lokalnego oddziału Biura Agencji ONZds. Uchodźców. Dotychczas UNHCR swoje przedstawicielstwo miało jedynie w Warszawie.

Wizyta Pana Mahamouda Guindo Dyrektora krakowskiego biura UNHCR 9.05.22
Fot. Wiesław Majka - Urząd Miasta Krakowa

Tematem przewodnim spotkania była oczywiści sytuacja uchodźców w Krakowie, zakres pomocy udzielanej obywatelom Ukrainy oraz plany na długoterminowe zarządzanie kryzysem uchodźczym w naszym mieście. Działania Krakowa w tym zakresie Pan Prezydent Majchrowski prezentował wspólnie ze swoim pierwszym Zastępcą Andrzejem Kuligiem. Jak podkreślał Pan Guinodo, UNHCR chce rozwijać swoją działalność w Krakowie blisko współpracując z władzami miasta i uzupełniając systemowe rozwiązania wdrażane przez państwo polskie. Dlatego już wkrótce w naszym mieście rozpocznie pełną działalność krakowskie biuro UNHCR, obecnie działające w siedzibie tymczasowej.

7 kwietnia br. Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w TAURON Arena Kraków centrum wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy (więcej informacji). Kilka dni wcześniej podobna placówka zaczęła działać w Warszawie, a w kolejnych tygodniach powstaną punkty w Poznaniu i Rzeszowie.

Celem programu wsparcia finansowego prowadzonego przez UNHCR jest zaspokojenie niezbędnych i najpilniejszych potrzeb uchodźców po przybyciu do Polski.

Pomoc pieniężna UNHCR ma formę jednorazowej wypłaty gotówki. Kwalifikujący się uchodźcy otrzymują 700 zł miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące i 600 zł na każdego członka rodziny, do maksymalnej kwoty 2500 zł miesięcznie na rodzinę.

Punkt wsparcia finansowego UNHCR w Krakowie otwarty jest pięć dni w tygodniu. Działa także ogólnopolska bezpłatna infolinia służąca pomocą dla odbiorców programu.

Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) jest najważniejszą organizacją odpowiedzialną za ochronę osób, które musiały opuścić swój kraj z powodu wojen i prześladowań. Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców to urząd Organizacji Narodów Zjednoczonych upoważniony do przewodzenia i koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. Do głównych działań urzędu należy zapewnienie praw uchodźców oraz pomoc w zapewnieniu azylu lub repatriacji.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-05-09
Data aktualizacji: 2022-05-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź