Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii odwiedza Kraków

Ambasador Anna Clunes pełni swoją misję w Polsce od września 2020 r. Kraków odwiedzała już wcześniej, tym razem wizyta miała jednak charakter bardziej formalny.

Wizyta JE Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Anny Clunes
Fot. Wiesław Majka

W godzinach porannych Pani Ambasador wzięła udział w wydarzeniach upamiętniających poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych obchodzone są co roku w listopadzie na całym świecie. W Krakowie mają miejsce na cmentarzu Rakowickim przy kwaterach żołnierzy brytyjskich. Podczas tegorocznych obchodów władze miasta reprezentowała Dyrektor Kancelarii Prezydenta Anna Frankiewicz.

Podczas późniejszego spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowski Pani Ambasador towarzyszył Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii w Krakowie Kazimierz Karasiński oraz współpracownicy. Podczas spotkania Pani Ambasador zapoznała się z podstawowymi wyzwaniami, które stoją przed Krakowem. Pytała również o priorytety rozwoju miasta w kolejnych latach.

Obie strony podkreślały również udaną współpracę Krakowa z brytyjskim Edynburgiem. Pierwsza umowa została podpisana 3 kwietnia 1995 roku i od tej pory jest regularnie przedłużana.

W ramach współpracy pomiędzy miastami, której główne obszary stanowią: kultura i ochrona zabytków, pomoc społeczna, zarządzanie miejskie udało się zrealizować wiele wartościowych przedsięwzięć.

W 2016 roku, przy udziale Szkocko–Polskiego Towarzystwa Kulturalnego i Konsulatu Generalnego w Edynburgu, miasta zrealizowały projekt „Szkocka krata dla Krakowa”. W jego ramach Edynburg przygotował dla Krakowa oryginalny projekt tartanu (upominek z jego wzorem Prezydent Majchrowski podarował Pani Ambasador jako pamiątkę spotkania); zrealizowano również Szkocki Piknik na Plantach z udziałem edynburskich dudziarzy, a także prezentację historii tartanu oraz szkockich tańców i szereg atrakcji dla dzieci.

W Edynburgu odbywały się m.in. prezentacje krakowskich ozdób świątecznych i szopek, a w 2019 roku, przy okazji podpisania kolejnej umowy o współpracy partnerskiej między miastami, zrealizowano dużą prezentacją pod hasłem Kraków Experience. W jej ramach w Edynburgu wystąpił Cracow Guitar Quartet; odbył się również piknik krakowski z udziałem baletu Cracovia Danza. Ponadto przeprowadzono warsztaty koronczarskie, obwarzankowe i komiksowe. Punktem kulminacyjnym wydarzeń było przekazanie upominku dla Edynburga od Krakowa – receptury obwarzanka edynburskiego. 

Szkocka stolica była również inspiracją dla Krakowa podczas starań o tytuł Miasta Literatury UNESCO. Obecnie miasta współpracują w ramach organizacji m. in. w ramach programu rezydencjonalnego: w 2018 roku krakowski pisarz Ahsan Ridha Hassan przebywał na stypendium w Edynburgu, a w 2019 roku Kraków gościł Claire Prentice, pisarkę i dziennikarkę z Edynburga.

Sama Ambasador Clunes aktywnie działa na wielu polach. Szczególnie bliskie są jej m.in. tematy związane z zapobieganiem zmianom klimatycznym. W czerwcu tego roku skierowała na ręce Prezydenta Krakowa list zachęcający do przystąpienia do inicjatywy Race to Zero. Jej celem jest zmobilizowanie tysiąca miast, do podejmowania działań na rzecz uzyskania neutralności klimatycznej do 2040 r. i ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza. 

Kraków przystąpił do tej inicjatywy, podobnie jak 9 innych polskich miast. W sumie ponad 1000 uczestniczących w inicjatywie miast i samorządów reprezentuje około 722 milionów ludzi na całym świecie i ponad jedną czwartą światowego PKB. Wspólne działania w ramach Race to Zero mają potencjał zmniejszenia globalnych emisji o co najmniej 1,4 gigaton do 2030 r.

 

011jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
W. Majka
022jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
W. Majka
033jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
W. Majka
044jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
W. Majka
055jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
W. Majka
066jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
W. Majka
077jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
W. Majka
011jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
022jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
033jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
044jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
055jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
066jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
077jpg.jpg-Ambasador Anna Clunes
pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-11-24
Data aktualizacji: 2021-12-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź