Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nowy Ambasador Niemiec z wizytą w Krakowie

Nowy Ambasador Niemiec w Polsce – J.E. dr Arndt Freytag von Loringhoven – rozpoczął swoją misję dyplomatyczną jeszcze w 2020 roku, ale ze względu na obowiązujące w czasie pandemii restrykcje nie miał dotąd okazji do złożenia zapoznawczej wizyty w Krakowie. 28 października 2021 roku odbyło się pierwsze, kurtuazyjne spotkanie Pana Ambasadora z Prezydentem Jackiem Majchrowskim. Ambasadorowi  towarzyszył Konsul Generalny Niemiec w Krakowie dr Michael Gross.

Spotkanie z Ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec dr Arndtem Freytagiem von Loringhovenem - Ambasador rozmawia w gabinecie z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim
Fot. Wiesław Majka

Była to pierwsza wizyta dra Arndta Freytaga von Loringhovena w Krakowie w charakterze Ambasadora Niemiec, ale nie pierwsze spotkanie z naszym miastem. Kraków odwiedzał on prywatnie jeszcze w 1984 roku, a 10 lat temu uczestniczył w zorganizowanej tu konferencji. Zdaniem Pana Ambasadora Kraków jest najpiękniejszym polskim miastem. Zgadzając się z tą opinią Prezydent Majchrowski przypomniał osobę dra Lauridsa Hölschera - pierwszego Konsula Generalnego Niemiec w Krakowie i rekordzistę pod względem długości stażu dyplomaty na krakowskiej placówce (swoją funkcję pełnił od 1991 do 1999 roku) – który, po zakończeniu swojej misji, oczarowany Krakowem osiadł tu na stałe. Po śmierci Pana Hölschera (w kwietniu 2021) jego małżonka nadal mieszka w Krakowie i aktywnie uczestniczy w wielu projektach.

Tematem, który szczególnie zainteresował Ambasadora Freytaga von Loringhovena jest kwestia otwartości naszego miasta. Program „Otwarty Kraków” to – zdaniem dyplomaty – bardzo cenna inicjatywa, w którą chętnie włączy się także Konsulat Niemiec. Prezydent Majchrowski opowiedział gościom o sięgającej czasów średniowiecza wielokulturowości Krakowa, której doskonałym przykładem jest postać artysty Wita Stwosza. Otwarta brama w herbie miasta jest także bardzo ważnym symbolem. Temat otwartości i równouprawnienia rozwinęła Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Nina Gabryś, podczas spotkania w Pałacu Potockich  bezpośrednio po wizycie Ambasadora w krakowskim magistracie.   

Kolejnym poruszonym podczas rozmowy zagadnieniem była współpraca Krakowa z miastami partnerskimi w Niemczech: Frankfurtem nad Menem, Lipskiem i Norymbergą. - Aż trzy miasta partnerskie w danym kraju, to sytuacja wyjątkowa, szczególnie, że każde z nich jest aktywne i wszechstronne – opowiadał Prezydent Majchrowski. Krakowsko-niemieckie kontakty dotyczą bardzo wielu dziedzin, takich jak m.in.: kultura, szeroko pojęta gospodarka komunalna, transport, smart cities i pomoc społeczna. Dla Pana Ambasadora szczególnie istotna jest współpraca w zakresie edukacji i badań naukowych,  które stanowią solidny fundament bilateralnych kontaktów. Chodzi zarówno o współpracę na poziomie uniwersytetów, ale także szkół (liczne krakowsko-niemieckie partnerstwa szkół, inicjatywy takie jak „Pamięć buduje przyszłość”). Ważnym partnerem takich projektów jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która działa już od 30 lat.

Ambasador von Loringhoven ma świadomość, że szczególna wrażliwość historyczna Polski – kraju doświadczonego cierpieniem - musi zostać uszanowana. Dlatego współpraca naukowa jest, jego zdaniem, tak ważnym aspektem polsko-niemieckich kontaktów, w których nie brakuje trudnych wątków politycznych. Nauka to niezależny i neutralny obszar współdziałania – szczególnie  interesujący i atrakcyjny dla Krakowa, jako ważnego ośrodka uniwersyteckiego. Dlatego w programie kilkudniowej wizyty dyplomaty w Krakowie znalazło się spotkanie z Rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wykład Ambasadora na Uniwersytecie Ekonomicznym.

Nienawykle ważne dla Jego Ekscelencji było także spotkanie z Bronisławą Horowitz-Karakulską - siostrą Ryszarda Horowitza i ostatnią ocaloną z Holocaustu przez Oskara Schindlera. Jak podsumował Pan Ambasador: takie spotkania to prezent dla dyplomatów, którzy mogą bezpośrednio usłyszeć o wydarzeniach z przeszłości.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOKronika Miasta Krakowa

Zobacz CV Pana Ambasadora

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-10-28
Data aktualizacji: 2021-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź