Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Potomkini Tamary Łempickiej z wizytą w Krakowie

W piątek, 15 października 2021 roku, Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z Marisą de Lempicką – prawnuczką słynnej na cały świat malarki Tamary Łempickiej, której spuścizną zarządza. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny i zapoznawczy.

Zdjęcie portretowe Marisy de Lempickiej - prawnuczki słynnej malarki Tamary Łempickiej
Fot. Wiesław Majka

Marisa de Lempicka przebywała w Krakowie w związku z promocją poświęconego twórczości Tamary Łempickiej albumu wydawnictwa BOSZ, zorganizowaną w ramach 24. Międzynarodowych Targów Książki. Długo oczekiwany album pojawił się na rynku w listopadzie 2020 roku. Obejmuje on reprodukcje obrazów Tamary Łempickiej, teksty analityczne Marii Anny Potockiej, a także biografię artystki i wspomnienia jej wnuczki Victorii oraz prawnuczki Marisy.

Fundacja Tamara de Łempicka Estate, którą zarządza Marisa de Lempicka, nie jest właścicielem żadnego ze słynnych obrazów artystki z lat 20 i 30-tych XX wieku. Dysponuje natomiast wszystkimi prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych. Jest ona zaangażowana w powstawanie poświęconych artystce książek, wystaw i filmów. Udziela także licencji na produkty, takie jak: okładki i obwoluty, wysokiej klasy ceramika czy reprodukcje obrazów w limitowanych wydawnictwach.

Sama Tamara Łempicka (ur. 1895 w Moskwie, Rosja – zm. 1980 w Cuernavaca, Meksyk) to polska malarka, której twórczość uznawana jest przez krytyków za kwintesencję stylu art deco. Jako młoda dziewczyna z zamożnego domu uczyła się w Lozannie, skąd wyjeżdżała do Włoch. Tam zafascynowało ją malarstwo renesansowych mistrzów, których prace miały stanowić późniejsze inspiracje malarki. Podczas I wojny światowej mieszkała w rosyjskim Petersburgu, gdzie poznała i poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego.

W 1918 roku Łempicka wraz z mężem zamieszkała w Paryżu i rozpoczęła studia malarskie. Malowała przede wszystkim portrety i akty, koncentrując się na ludziach zamożnych i pięknych. W 1928 roku odwiedziła trzykrotnie Polskę, gdzie odbyły się wystawy jej prac. W 1939 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Nowym Jorku. Ostatnie lata życia spędziła w Meksyku.

Prace Tamary Łempickiej cieszą się ogromną popularnością, także wśród gwiazd. Jej obrazy mają w swoich kolekcjach m.in. Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson. Osiągają one też zawrotne ceny – rekordowe dla sprzedaży dzieł polskich artystów. Olej „La Tunique Rose” został w 2019 roku sprzedany na aukcji w nowojorskim Sotheby’s za sumę 13,4 miliona dolarów, czyli 50 milionów złotych; z kolei w 2020 roku „Portret Marjorie Ferry” poszedł na aukcji w Londynie za 16,4 miliona funtów, czyli ponad 82 miliony złotych.

Zobacz zdjęcia z wizyty na OTO FOTOKronika Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-10-18
Data aktualizacji: 2021-11-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź