Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Skwer Ozjasza Thona na Kazimierzu

W czwartek, 23 września odbyła się uroczystość nadania imienia Ozjasza Thona skwerowi znajdującemu się u zbiegu ulic Miodowej i Podbrzezie przed Synagogą Tempel.

Skwer Ozjasza Thona - uroczystość nadania patrona. Symboliczne odsłonięcie tabliczki przez ściągniecie szarfy przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicza oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomira Pietrzyka
Fot. W. Majka - Urzad Miasta Krakowa

W wydarzeniu wzięli udział: Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk. Wśród przybyłych na uroczystość gości byli również przedstawiciele krakowskiego korpusu dyplomatycznego oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która była inicjatorem nadania patrona skwerowi na krakowskim Kazimierzu

W swoim wystąpieniu Prezydent Majchrowski podkreślił, że uroczystość jednym przypomni, a dla innych będzie okazją do poznania spuścizny Ozjasza Thona. Nazywając jego imieniem ten niewielki skwer naprzeciwko Synagogi, w której głosił on swoje kazania, osoba Thona na trwale wpisze się w pejzaż Kazimierza, w żywą tkankę Krakowa. Podziękował Przewodniczącemu Tadeuszowi Jakubowiczowi za tę inicjatywę.

Ozjasz  Thon urodzony 3 lutego 1870 r. we Lwowie był rabinem, politykiem, społecznikiem, publicystą, mówcą i działaczem syjonistycznym. Thon pochodził z biednej ortodoksyjnej rodziny. Od najmłodszych lat wyróżniał się inteligencją i pracowitością. Był uczniem znanego talmudysty - Uriego Wolfa Salata - od którego w wieku 17 lat otrzymał nieoficjalny tytuł rabina. W latach 1888-1891 uczęszczał do II Gimnazjum Państwowego we Lwowie. Następnie podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Berlinie, gdzie w 1895 r. uzyskał stopień doktora filozofii. Równocześnie studiował na Hochschule für die Wissenschaft des Judentums. Był uczestnikiem przygotowań do I Światowego Kongresu Syjonistycznego (1897) i kaznodzieją krakowskiej Synagogi Postępowej Tempel (1897-1936), współzałożycielem „Nowego Dziennika” (1918-1936) oraz Instytutu Nauk Judaistycznych w Warszawie (1928), współtwórcą i prezesem organizacji oświatowej „Tarbut” oraz założycielem krakowskiej biblioteki Ezra i loży B'nai B'rith. W latach 1919-1935 był Posłem  na Sejm RP oraz długoletnim Przewodniczącym Koła Żydowskiego w Sejmie. Pełnił również funkcję Przewodniczącego Organizacji Syjonistycznej Małopolski Zachodniej i Śląska oraz Żydowskiej Rady Narodowej w Krakowie (1919). Był członkiem Delegacji Żydowskiej na Konferencję w Wersalu w 1919 r i  współautorem tekstu Ugody Polsko-Żydowskiej 1925 r. Ozjasz Thon umarł 11 listopada 1936 r. Jest pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.


Zobacz zdjęcia z uroczystości w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-09-23
Data aktualizacji: 2021-10-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź