Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rondo Republiki Słowackiej w Krakowie

Rondo Republiki Słowackiej – taką nazwę w czwartek, 16 września zyskało oficjalnie skrzyżowanie położone w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim u zbiegu ulic Mieczysławy Ćwiklińskiej, Heleny i Barbary. Warto podkreślić, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. 

Zdjęcie szarfy w biało-niebieskich barwach Krakowa  z  tablicy z nazwą Rondo Republiki Słowackiej  przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Wiceministra Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji Martina Klusa, Ambasadora Słowacji Andreja Droby,Konsula Generalnego Słowacji Tomaša Kašaja i Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomira Pietrzyka.
Fot. W. Majka - UMK

W wydarzeniu wzięli udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej Martin Klus, Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce Jego Ekscelencja Pan Andrej Droba, Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Tomáš Kašaj, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, a także przedstawiciele krakowskiego korpusu konsularnego.

Prezydent Krakowa podziękował Konsulowi Generalnemu za inicjatywę, dzięki której w Krakowie oprócz ulicy Bratysławskiej będziemy mieć teraz także Rondo Republiki Słowackiej. 

 - Lokalizacja tego ronda też nie jest przypadkowa, jest ono położone na malowniczym wzniesieniu i można z niego łatwo połączyć się z drogami krajowymi prowadzącymi na Słowację, tak często odwiedzaną przez krakowian – miłośników kultury i walorów Słowacji – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Podkreślił, że kontakty krakowsko-słowackie są bliskie i serdeczne a współpraca wielowymiarowa i wielowątkowa. W przyszłym roku będziemy obchodzić 20-lecie podpisania umowy o współpracy Krakowa i Bratysławy. Pierwsza umowa między stolicą Małopolski i Stolicą Republiki Słowackiej była podpisana już w latach 70-tych. Nasze miasto nawiązało również kontakty z Koszycami. Bardzo ważną rolę w umacnianiu przyjaźni krakowsko-słowackiej odgrywa Konsulat Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie, który także w 2022 r. obchodzić będzie 20-lecie swojego istnienia. Dzięki licznym inicjatywom tej niezwykle aktywnej placówki dyplomatycznej mieszkańcy naszego miasta mieli wielokrotnie okazję zapoznawać się ze słowackim dziedzictwem, kulturą i tradycjami. Dzięki osobistym staraniom konsula Tomaša Kašaja trzy lata temu krakowianie mogli się cieszyć niezwykłym prezentem świątecznym – choinką ze słowackich lasów, która zdobiła Rynek Główny w okresie bożonarodzeniowym. 

Prezydent Jacek Majchrowski podkreślił, że cieszy się, iż Rondo Republiki Słowackiej, które po dzisiejszej uroczystości pojawi się na mapie naszego miasta, stanie się ważnym i trwałym symbolem serdecznej przyjaźni naszych krajów i potwierdzeniem bliskich krakowsko-słowackich relacji.  

Pan Minister Martin Klus zaznaczył z kolei w swoim wystąpieniu, że nadanie nazwy jego ojczyzny jednemu z ważnych skrzyżowań w mieście jest doskonałym przykładem realizacji dyplomacji ukierunkowanej na obywateli. Rondo Republiki Słowackiej będzie bowiem służyć dobrze społeczności lokalnej przypominając jednocześnie o doskonałych dobrosąsiedzkich polsko-słowackich kontaktach.       

Należy przypomnieć, iż z wnioskiem o nazwanie imieniem Republiki Słowackiej jednej z krakowskich ulic lub skwerów wystąpił Konsul Generalny Republiki Słowackiej Tomáš Kašaj. Prośba ta była motywowana naturalnym wzajemnym gestem potwierdzenia dotychczasowej długoletniej współpracy pomiędzy Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie a Miastem Kraków. Podczas sesji Rady Miasta Krakowa 7 lipca br. radni podjęli uchwałę w sprawie nazwania ronda położonego w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim u zbiegu ulic Mieczysławy Ćwiklińskiej, Heleny i Barbary Rondem Republiki Słowackiej.

Zobacz zdjęcia z uroczystości w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-09-16
Data aktualizacji: 2021-10-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź