Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wizyta nowego Konsula Generalnego Węgier

16 marca 2021 roku swoją pierwszą oficjalną wizytę złożył Prezydentowi Miasta Krakowa nowy Konsul Generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér. Było to pierwsze  kurtuazyjne spotkanie, choć swoją misję w Krakowie Pan Konsul rozpoczął już we wrześniu 2020 roku, zastępując na stanowisku Konsul Adrienne Körmendy. Niestety pandemia uniemożliwiła mu wcześniejsze odwiedziny w krakowskim magistracie.

Fot. Wiesław Majka

Dla Pana Konsula, z wykształcenia historyka, wykładowcy na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Eötvös Lórand w Budapeszcie, sprawą najważniejszą będzie zacieśnienie relacji między młodymi Węgrami i Polakami. W końcu jesteśmy jak dwa bratanki i łączy nas wspólna historia, ale nadal mało o sobie wiemy. Celowi temu będą służyć projekty z różnych dziedzin.

Na początek sport. W najbliższych dniach Specjalny Ośrodek  Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka w Krakowie  wzbogaci się o stół do teqballa. Jest to jeszcze mało znana u nas dyscyplina, w której przodują zawodnicy węgierscy. Biorąc pod uwagę popularność tradycyjnego futbolu w Polsce, jest duża szansa, aby i ten sport zyskał u nas grono wiernych zwolenników. Drugi stół dla teqballa  będzie zlokalizowany na terenie KÄRCHER Hali Cracovii Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Oficjalnemu przekazaniu stołów, z udziałem przedstawicieli darczyńców czyli  Międzynarodowej Federacji Teqballa, za aprobatą węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, przeszkodziła pandemia. Gdy tylko sytuacja ulegnie poprawie krakowianie będą mogli zapoznać się z tą nową dyscypliną sportową.

Fascynacją historią - także tą niezbyt odległą - skłoniła z kolei Pana Konsula do zorganizowania nietypowej akcji.  W październiku ubiegłego roku Konsulowi Gerencsérowi udało się, we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizować akcję „Polak-Węgier, jedna krew”. Akcja miała na celu propagowanie krwiodawstwa oraz upamiętnienie akcji pomocowej, którą zorganizowali Polacy w październiku 1956 roku  dla walczących o wolność Węgrów. Po krwawych zamieszkach, do jakich doszło na Węgrzech, Węgierski Czerwony Krzyż wystosował międzynarodowy apel o pomoc i dostarczanie krwi dla ofiar walk. Polacy, nie zapominając o przysłowiowym już braterstwie z Węgrami, tłumnie odpowiedzieli na wezwanie. Do punktów krwiodawstwa stawiło się wówczas aż 11 196 osób! Akcja zorganizowana przez Konsula w październiku także cieszyła się dużym powodzeniem, co pokazuje, że polsko-węgierska solidarność nie słabnie z upływem czasu i istnieje także teraz.  

W planach Konsula Gerencséra jest również wystawa oraz inne projekty nawiązujące do wspólnej historii. Służy on także wsparciem w relacjach z zaprzyjaźnionymi miastami węgierskimi – Budapesztem i Peczem.

Prezydent Majchrowski zapewnił Pana Konsula, że placówka węgierska także może liczyć na pomoc Urzędu Miasta Krakowa. Niestety niepewność sytuacji epidemiologicznej bardzo utrudnia planowanie wspólnych inicjatyw. O ile wszelkie projekty realizowane w formule online są teraz jedyną możliwą formą współpracy, to jednak nie zastąpią one rzeczywistych spotkań i rozmów. Nadzieja na rychły powrót do rzeczywistości przedpandemicznej towarzyszy nam wszystkim i pozwala snuć plany na przyszłość. A tych wspólnych planów krakowsko-węgierskich nie brakuje. 

Zobacz zdjęcia z wizyty w OTO FOTOkronice Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-03-17
Data aktualizacji: 2021-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź