Kolejne miasta zagraniczne dziękują Krakowowi za otwartość

Nie milkną echa listu Prezydenta Miasta Krakowa do burmistrzów zagranicznych miast partnerskich, w którym Jacek Majchrowski zadeklarował otwartość naszego miasta i sprzeciw wobec tworzenia tzw. „stref wolnych od LGBT”. Kolejne podziękowania za ten gest Kraków otrzymał m.in. z Frankfurtu nad Menem i Budapesztu.

Kolejne miasta zagraniczne dziękują Krakowowi za otwartość
Fot. Urząd Miasta Frankfurtu - Facebook

Bardzo się cieszę z listu mojego kolegi Majchrowskiego i mam nadzieję, że nasze miasto partnerskie Kraków stanie się przykładem dla całej Polski” – powiedział na łamach lokalnych mediów Nadburmistrz Frankfurtu nad Menem Peter Feldmann. W kontekście niepokojących dla Niemców doniesień o tworzeniu w Polsce „stref wolnych od LGBT”, władze Frankfurtu poinformowały swoich mieszkańców, że Kraków jest miastem, które sprzeciwia się polityce nienawiści i dyskryminacji w każdej postaci, zaś równe traktowanie osób LGBT, otwartość i tolerancja są integralną częścią strategii jego rozwoju.

Zobacz notę prasową z Frankfurtu

Zaniepokojenie aktywnością na poziomie rządowym i samorządowym, która wymierzona jest w społeczność LGBT – zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech – wyraził także w swoim liście do Prezydenta Majchrowskiego Burmistrz Budapesztu. „Nasze podstawowe wartości są zagrożone kiedy włączająca i tolerancyjna grupa, jaką jest społeczność LGBTQ+ jest marginalizowana i demonizowana. Takie działania stoją w sprzeczności z międzynarodowymi i narodowymi prawami człowieka, takimi jak: prawo do prywatności, prawo do samookreślenia i prawo do zachowania ludzkiej godności” – napisał  Gergely Karácsony. Dodaje on, że jest przekonany o konieczności wspierania i solidaryzowania się ze społecznością LGBT, gdyż zarówno siła Budapesztu, jak i Krakowa, leży w otwartości i różnorodności.

Zobacz list Burmistrza Budapesztu

Frankfurt i Budapeszt dołączyły do innych miast zagranicznych, które potępiają dyskryminację osób LGBT i dziękują Prezydentowi Krakowa za stanowczą deklarację w tej sprawie. Wcześniej listy i podziękowania Kraków otrzymał m.in. z miast Leuven (Belgia), Norymberga i Lipsk (Niemcy), Edynburg (Wielka Brytania), Florencja (Włochy), czy Innsbruck (Austria).

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie