Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pożegnanie Konsul Generalnej Węgier Adrienne Körmendy

6 sierpnia w Instytucie Kultury Willa Decjusza odbyło się spotkanie z okazji zakończenia misji dyplomatycznej Konsul Generalnej Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski wręczył Pani Konsul odznakę Honoris Gratia jako wyraz uznania i wdzięczności za jej działania na rzecz Krakowa. Działań tych w ciągu 6 lat pracy Pani Konsul było naprawdę sporo.

Fot. Bogusław Świerzowski krakow.pl

Adrienne Körmendy rozpoczęła swą misję w marcu 2014 roku, wraz z ponownym otwarciem placówki węgierskiej w Krakowie, zamkniętej – decyzją węgierskiego MSZ - we wrześniu 2009 roku.

Zadaniem konsulatu było ożywienie kontaktów krakowsko-węgierskich, które wpisane są w historię i współczesne życie naszego miasta. Zadanie to zostało wykonane celująco! Dzięki zaangażowaniu Pani Konsul i jej współpracowników Kraków stał się w ostatnich latach miejscem wspaniałych wydarzeń kulturalnych i oficjalnych wizyt na najwyższym szczeblu. Każdego roku, zwłaszcza w czasie obchodów święta narodowego Węgier,  gościliśmy w Krakowie  czołowych węgierskich artystów i ważnych przedstawicieli  węgierskiego rządu.

Od warsztatów plenerowych po wielkie przedsięwzięcia (jak pamiętna wystawa malarstwa węgierskiego w Muzeum Narodowym) węgierska kultura towarzyszyła nam - w różnych formach - niemal na co dzień. Obecna była na Krakowskich Targach Książki i  na Targach Sztuki Ludowej. Zapoznawaliśmy się w nią w czasie pikników krakowskich,  podczas obchodów historycznych rocznic, świąt czy jubileuszy.  

Symbolicznym i trwałym znakiem przyjaźni polsko-węgierskiej pozostanie w Krakowie tablica  na ścianie kamienicy przy ul. Sławkowskiej, upamiętniająca solidarność Węgrów i Polaków w czasie Rewolucji Węgierskiej 1956 r.

Działania placówki węgierskiej znacząco  przyczyniły się do umocnienia wzajemnych  więzi społecznych i  biznesowych, poszerzyły także  krąg indywidualnych kontaktów i przyjaźni.

Jako dziekan krakowskiego korpusu konsularnego, Konsul Körmendy obecna była na wszystkich ważnych dla Krakowa  uroczystościach i wydarzeniach. Warto podkreślić, że zawsze zabierała głos w języku polskim, nie korzystając z notatek, a jej wypowiedzi były zawsze elokwentne i dowcipne.

Wręczając odznakę Pani Konsul, Prezydent Majchrowski powiedział: „Mam nadzieję, że będzie Pani powracała do starego, pięknego Krakowa. Proszę pamiętać, że to już zawsze będzie Pani miasto”.

Szanowna Pani Konsul – proszę przyjąć nasze  serdeczne köszönöm!

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-08-07
Data aktualizacji: 2020-08-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź