Wizyta prezydenta Malty w Krakowie

W poniedziałek, 27 stycznia w gabinecie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego gościł George William Vella, prezydent Republiki Malty. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Prezydent Vella przebywał w Krakowie w związku z obchodami 75-lecia wyzwolenia obozu KL Auschwitz-Birkenau.

Wizyta prezydenta Malty w Krakowie
Fot. Bogusław Świerzowski

Prezydent Malty wyraził zainteresowanie sprawami miasta, szczególnie obsługą ruchu turystycznego, pracą nad poprawą jakości powietrza, rozbudową infrastruktury i budownictwem mieszkaniowym, mającym na celu sprostanie wyzwaniom jakie wiążą się z wciąż rosnącą liczbą mieszkańców i turystów w Krakowie. Sam także podzielił się wyzwaniami z jakimi zmaga się Malta: turystyka, która jest główną gałęzią przemysłu na wyspie przyciąga napływowych pracowników ze wszystkich kontynentów, co rodzi potrzeby takie jak m.in. zapewnienie dostępu do edukacji dla ich dzieci.

George Wiliam Vella był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, od 2019 r. pełni urząd prezydenta Malty. Ukończył studia medyczne na Royal University of Malta. Pracował na tej uczelni, przez kilkanaście lat był też konsultantem ds. medycznych w liniach lotniczych Air Malta.

Prezydentowi Republiki Malty towarzyszył Minister Spraw Europejskich i Zagranicznych pan Evarist Bartolo, prywatnie wielbiciel polskiej literatury, szczególnie Stanisława Lema i Wisławy Szymborskiej.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie