Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Chanuka 5780 w Krakowie

W sobotę 28 grudnia 2019 roku w Synagodze Kupa przy ul. Miodowej miało miejsce uroczyste zapalenie siódmej świecy chanukowej.

Fot. Bogusław Świerzowski
Bogusław Świerzowski

Jak co roku, na zaproszenie Przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusza Jakubowicza w uroczystości uczestniczył Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Spotkanie prowadził gabaj synagogi Kupa Kuba Lewinger, natomiast rabin Boaz Gadka przybliżył wszystkim zgromadzonym historię Święta Świateł.

Po zapaleniu świec odbył się koncert zespołu Trio Transylwania i tradycyjny chanukowy poczęstunek, w którym nie zabrakło obowiązkowych smażonych pączków.

Chanuka, zwana też Świętem Świateł, jest ruchomym świętem żydowskim trwającym osiem dni. Najważniejszym obrzędem świąt jest zapalanie świecznika - chanukija. Pierwszego dnia zapala się, od prawej strony, pierwszą lampkę, drugiego drugą, i tak aż do ósmego dnia. W celu rozgłoszenia wieści o cudzie chanukiję stawia się w drzwiach lub na oknie.

Dla niereligijnych Żydów Chanuka przybrała formę świeckiego święta, w którym na wzór Bożego Narodzenia, dzieciom daje się prezenty, w tym także gotówkę i słodycze (częstym podarunkiem są czekoladki w kształcie monet). Podczas święta popularne są gry hazardowe - dorośli grają w karty, a dzieci w grę z wykorzystaniem drejdla, gdzie stawką są np. czekoladki lub cukierki.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat