Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ambasador Litwy z wizytą w magistracie

W piątek, 20 grudnia 2019 r. Ambasador Republiki Litewskiej J.E. Eduardas Borisovas złożył wizytę oficjalną Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu. W spotkaniu udział wziął również Konsul Honorowy Litwy w Krakowie prof. Jan Widacki.

Fot. Wiesław Majka - UMK

Okazją do wizyty Ambasadora Eduardasa Borisovasa w naszym mieście były uroczystości związane z ponownym otwarciem Muzeum Książąt Czartoryskich.
Pierwsze oficjalne spotkanie z Prezydentem Majchrowskim miało charakter kurtuazyjny. Wizyta była również okazją do omówienia krakowskich relacji z Wilnem. Nasze miasto współpracuje z litewską stolicą od kwietnia 1991 r. Nieco mniej aktywna w ostatnich latach współpraca koncentruje się na kwestiach ochrony zabytków
i tematyce kulturalnej. Wilno kilkakrotnie prezentowało się na krakowskich targach bożonarodzeniowych i wielkanocnych; Kraków z kolei organizował prezentacje kulturalne w Wilnie – ostatnia taka impreza odbyła się w 2010 r. Przedstawiciele stolicy Litwy uczestniczą w krakowskich konferencjach, m.in. w wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę Kraków. Regularnie realizowany jest cykl „Koncerty w kościołach Św. Katarzyny Krakowa i Wilna” w ramach których prezentują się chóry i zespoły muzyczne z obu miast.

W 2011 r. z okazji stulecia urodzin Czesława Miłosza w urokliwym zakątku wileńskiej starówki otwarto Schody Czesława Miłosza. Schody podkreślają i przypominają związki wybitnego poety z litewską stolicą i jej wyjątkowy, wielokulturowy charakter, a zarazem stanowią przykład dialogu kulturalnego Polski i Litwy w XXI wieku.

Na wzór wileńskiej inicjatywy, w październiku tego roku, w ramach obchodów 15. rocznicy śmierci Czesława Miłosza i 450. rocznicy Unii lubelskiej, w Krakowie na  bulwarze Poleskim przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha otwarto schody upamiętniające postać i twórczość polskiego noblisty.

Schody zdobi jeden z najbardziej znanych wierszy poety pt. „Dar”. Litery na instalacji zostały wykonane z użyciem kroju pisma Milosz, autorstwa Damiena Collot, który przekazała Fundacja Miasto Literatury.

Co roku Kraków jest gospodarzem międzynarodowego poetyckiego Festiwalu Miłosza. Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 r. przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci Czesława Miłosza Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu. Od 2014 roku, Festiwal Miłosza organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury.

Swoją karierę w dyplomacji Ambasador Borisovas rozpoczął już w latach 90-tych XX w. sprawując szereg funkcji w litewskim MSZ. W późniejszych latach pełnił m.in. funkcję Konsula Litwy w Petersburgu i był Koordynatorem Wschodnioeuropejskiej Grupy Regionalnej ds. Praw Człowieka w Genewie. Placówkę w Warszawie objął  w styczniu 2018 r.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w OTOFOTOKronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-12-20
Data aktualizacji: 2020-01-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź