Prezydent Krakowa z Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Giedroycia

Za wieloletnie pielęgnowanie relacji między Polską i Ukrainą, w szczególności zaś między Krakowem i Lwowem – tak kapituła Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia uzasadniła przyznanie w tym roku wyróżnienia prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu.

Prezydent Krakowa z Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Giedroycia
Fot. Fotorzepa, Robert Gardziński

Jak mówił podczas laudacji Paweł Kowal, nagroda została przyznana prezydentowi Majchrowskiemu ze względu na współpracę Krakowa z Kijowem. Jest to jedno ze starszych partnerstw między miastami i jest realizowane na podstawie porozumienia z 1993 roku. Tak samo ważnym jest krakowskie partnerstwo ze Lwowem i pielęgnowanie dziedzictwa Galicji.

Nagrodę imienia wieloletniego redaktora paryskiej „Kultury” otrzymał również Mykoła Kniażycki, ukraiński dziennikarz i deputowany.

Redakcja „Rzeczpospolitej” ustanowiła Nagrodę im. Jerzego Giedroycia w 2001 r. w pierwszą rocznicę śmierci twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Nagroda przyznawana jest osobie lub instytucji, która w swej działalności publicznej kieruje się zasadami wypracowanymi przez patrona nagrody. W tym roku uroczystość została objęta patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie