Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wizyta Ambasadora Belgii

W poniedziałek, 17 czerwca wizytę Prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu złożył Ambasador Królestwa Belgii w Polsce J.E. Pan Luc Jacobs. W spotkaniu wziął również udział Konsul Honorowy Belgii w Krakowie Philippe de Brouwer oraz Zastępca Prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider.

Fot. W. Majka - UMK

Pan Ambasador Luc Jacobs przyjechał do Krakowa z pierwszą wizytą oficjalną po rozpoczęciu misji dyplomatycznej w Polsce, co nastąpiło jesienią ubiegłego roku, ale wcześniej odwiedził już nasze miasto prywatnie. Jego Ekscelencja jest pod wrażeniem uroków Krakowa i porównuje jego klimat
do niezwykłej atmosfery historycznych miast belgijskich, szczególnie rodzinnego Leuven (będącego także miejscem urodzenia Konsula de Brouwera).

Leuven od 1991 r. ma status miasta bliźniaczego Krakowa. Oba miasta są ważnymi ośrodkami uniwersyteckimi i to właśnie współpraca między uczelniami  Katolickim Uniwersytetem Lowańskim i Uniwersytetem Jagiellońskim jest najistotniejsza dla  wzajemnych kontaktów.

Ambasador Królestwa Belgii w Polsce podkreślił, że Kraków jest pierwszym celem wizyty jego rodaków odwiedzających nasz kraj w celach turystycznych. Zapytał Prezydenta Jacka Majchrowskiego o to jak nasze miasto radzi sobie z wyzwaniami, jakie niesie wzmożony ruch turystyczny, także w kontekście zachowania dziedzictwa historycznego Krakowa. Prezydent Majchrowski przedstawił Jego Ekscelencji  elementy długofalowej strategii  w tym zakresie, jednocześnie przywołał doświadczenia i obiecujące wyniki obrad niedawno zakończonego 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), którego Kraków był gospodarzem.

Pan Ambasador zauważył, że Kraków ma reputację nie tylko miasta turystycznego, ale i centrum usług biznesowych. Konsul de Brouwer podkreślił zainteresowanie belgijskich firm obecnością w Małopolsce, a przede wszystkim  w jej stolicy. Konsul Honorowy Królestwa Belgii w Krakowie, będąc wykładowcą uniwersyteckim związanym również zawodowo z biznesem, zamierza w swojej działalności promować kontakty uczelni oraz firm naszego regionu z uniwersytetami i firmami belgijskimi.

Zapytany przez Jego Ekscelencje o najistotniejszą siłę napędową rozwoju Krakowa, Prezydent Majchrowski stwierdził, iż jedną z nich jest wysoki poziom edukacji uniwersyteckiej. Inwestorzy to zauważają i doceniają, wybierając właśnie stolicę Małopolski na siedzibę firmy lub miejsce na inwestycje.

Na zakończenie spotkania Pan Ambasador Luc Jacobs nawiązał do przypadającego w tym roku 100-lecia nawiązania kontaktów dyplomatycznych między naszymi krajami. Jego Ekscelencja podkreślił także, że pięknym symbolem kulturalno-społecznych relacji belgijsko-polskich jest duma zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu – unikatowa kolekcja arrasów zamówionych przez Zygmunta Starego u flamandzkich mistrzów w Antwerpii.

Zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-06-17
Data aktualizacji: 2019-06-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź