Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wizyta nowego Ambasadora Francji

W piątek, 28 października 2016 r., swoją pierwszą oficjalną wizytę w Krakowie złożył nowy Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy. Kraków jest jednym z pierwszych miast, które Ambasador Lévy odwiedził po rozpoczęciu we wrześniu misji dyplomatycznej w naszym kraju.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Podczas spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim Pan Ambasador podkreślił, że Kraków jest miastem ważnym zarówno dla historii Polski, jak i Francji. Obecność Francji w Krakowie ma dwa wymiary: polityczny – z uwagi na funkcjonowanie Konsulatu Generalnego; oraz ekonomiczny – z uwagi na obecność licznych przedsiębiorców i inwestorów francuskich. Bardzo liczna jest również grupa Francuzów mieszkających w Małopolsce i Krakowie. Podczas spotkań z nimi Ambasador Lévy chciałby podkreślić rolę bilateralnych kontaktów polsko-francuskich.

Francuski dyplomata stwierdził, że jest bardzo zadowolony, że to właśnie w Polsce objął swoją kolejną placówkę. Pierre Lévy był zaangażowany w działania na rzecz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i teraz z satysfakcją obserwuje zmiany, które zaszły w naszym kraju od tego czasu.

Głównym celem misji nowego Ambasadora Francji jest współpraca zdecentralizowana, ukierunkowana na bezpośrednich beneficjentów - mieszkańców miast Polski i Francji. Pierre Lévy liczy na kontynuację współpracy z samorządowcami w ramach działań z zakresu ochrony środowiska, poprawy jakości powietrza i podnoszenia wydajności energetycznej. To właśnie na te działania nakierowany jest projekt ECO Miasto, który od kilku lat realizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce. Uczestnicząc we wspomnianym projekcie, Kraków był we wrześniu 2015 r. gospodarzem polsko-francuskiego seminarium na temat gospodarki odpadami. 6 października br., we współpracy z Ambasadą Francji, zorganizowane zostało w Krakowie podobne wydarzenie, poświęcone ochronie czystości powietrza.

Prezydent Jacek Majchrowski podkreślił, że w jego opinii współpraca magistratu z kolejnymi konsulami generalnymi Francji w Krakowie zawsze była bardzo udana. Natomiast zauważa on stagnację w relacjach Krakowa z francuskimi miastami partnerskimi – Orleanem i Bordeaux. Pomimo usilnych starań Krakowa, ożywione niegdyś kontakty z tymi miastami nie wychodzą poza plany i deklaracje. Pan Ambasador wyraził wolę i gotowość do zmiany tej sytuacji, wskazując potencjalne obszary wspólnych działań miast, takie jak: tworzenie miejsc pracy, tworzenie start-upów, wspieranie innowacyjności. Spore doświadczenie ma w tym zakresie zwłaszcza Bordeaux.

Ważnym obszarem współpracy w przypadku Krakowa pozostaje, oczywiście, kultura. Ambitne plany wzmocnienia i modernizacji Instytutu Francuskiego w Krakowie z pewnością będą sprzyjać realizacji inicjatyw kulturalnych. W planach Instytutu działającego na ul. Stolarskiej jest m.in. współpraca z sąsiadami Konsulatu – oo. Dominikanami, którzy mają wielowiekowe związki z Francją. Obecność Francji jako gościa honorowego przyszłorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie także będzie dobrą okazją do pogłębiania wzajemnych relacji.

Ambasador Lévy i Prezydent Majchrowski zgodzili się, że najważniejszy jest dobry pomysł na współpracę, a wówczas znajdą się środki na jego realizację. Takie podejście, jak również aktywność i zaangażowanie nowego Konsula Generalnego Francji w Krakowie w rozwój relacji krakowsko-francuskich, pozwalają mieć nadzieję na nowe otwarcie w kontaktach z miastami francuskimi.

Ambasador Pierre Lévy rozpoczął swoją misję dyplomatyczną w Polsce 28 września 2016 r. Ukończył on studia w Europejskiej Szkole Handlowej w Instytucie Studiów Politycznych w Paryżu. Studnia doktoranckie z zakresu ekonomii ukończył na Uniwersytecie Paris IX Dauphine. Jest również absolwentem Szkoły Administracji Publicznej. Pierre Lévy jest Kawalerem Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej. Od ponad 10 lat jego kariera dyplomatyczna związana jest z naszym krajem.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat