Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowy Konsul Generalny Francji u Prezydenta

W poniedziałek, 12 września 2016 r., swoją pierwszą oficjalną wizytę w krakowskim magistracie złożył nowy Konsul Generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet. Podczas kurtuazyjnego spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim nakreślone zostały priorytety misji dyplomatycznej Pana Konsula w naszym mieście oraz kierunki dalszej współpracy.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Swoją misję dyplomatyczną w Krakowie Frédéric de Touchet rozpoczął z dniem 1 września na mocy dekretu Prezydenta Republiki Francuskiej z dnia 23 maja 2016 r. Następca Thierry’ego Guichoux na stanowisku Konsula Generalnego Republiki Francuskiej w Krakowie z wykształcenia jest filologiem. Stopień magistra języka rosyjskiego Pan de Touchet zdobył we Francuskim Narodowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (INALCO), zaś w 1990 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Francji. Swoją karierę dyplomatyczną rozwijał m.in. na placówkach w Rosji, na Ukrainie, czy w Portugalii. Był Pierwszym Sekretarzem w Stałym Przedstawicielstwie Francji w OBWE oraz Zastępcą Dyrektora Departamentu ds. Praw Człowieka i Spraw Humanitarnych Dyrekcji Narodów Zjednoczonych i Organizacji Międzynarodowych.

Podczas spotkania gabinetowego z Prezydentem Jackiem Majchrowskim Pan Konsul podkreślił swoje zadowolenie z powodu objęcia placówki w Krakowie. Wspomniał, iż rozmawiał o naszym mieście z byłym Konsulem Francji Alexisem Chachtatynskym, który z wielkim żalem opuścił Kraków w sierpniu 2013 r.

Konsul de Touchet  wskazał trzy główne obszary, na których chciałby się skoncentrować na początku swojej misji. Pierwszym jest aktywizacja współpracy francuskich miast z Krakowem. Prezydent Majchrowski zwrócił uwagę, iż pomimo wysiłków magistratu, partnerzy z Orleanu czy Bordeaux w ostatnich latach rzadko przystępują do proponowanych inicjatyw. Pan Konsul jest zainteresowany zmianą tej sytuacji. Również Pan de Touchet podkreśla znaczenie rozwoju współpracy handlowej, która jednak bardziej należy do domeny współpracy bilateralnej państw, bądź jest rozwijana w ramach bezpośrednich kontaktów sektora biznesowego. Ostatnim ze wspomnianych przez nowego Konsula priorytetów jest realizacja w Krakowie we współpracy z Ambasadą Francji polsko-francuskiego seminarium na temat jakości powietrza, zaplanowanego na początku października 2016 r.

Frédéric de Touchet wyraził też chęć utworzenia w Krakowie francuską szkołę podstawową, na wzór funkcjonujących już w naszym mieście francuskiego liceum i gimnazjum. Prezydent Majchrowski przyjął tę ideę z entuzjazmem i obiecał swoje wsparcie w jej realizacji. Podczas rozmowy Pan Konsul z zadowoleniem wyraził się o współpracy z Zarządem Budynków Komunalnych, który bardzo szybko reaguje na propozycje remontowe zgłaszane przez Konsulat Francji.

Zobacz zdjęcia na OTOFOTOKRONIKA Miasta Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2016-09-12
Data aktualizacji: 2018-05-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat