Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wilno skończyło 700 lat!

25 stycznia br. stolica Litwy - nasze partnerskie miasto - świętowało swoje 700-lecie. Jubileusz będzie hucznie obchodzony przez cały bieżący rok.

krakowska kartka urodzinowa dla Vilna
Fot. Kancelaria Prezydenta Urząd Miasta Krakowa

Urodziny stolicy Litwy liczone są od daty listu przesłanego przez Wielkiego Księcia Giedymina do miast europejskich, w którym wymienione jest Wilno jako siedziba władcy. 25 stycznia 1323 r. po raz pierwszy zatem w źródłach pisanych pojawia się nazwa miasta.

Kraków pamiętał oczywiście o historycznej rocznicy swojego miasta partnerskiego. Już z początkiem stycznia Prezydent Jacek Majchrowski przesłał oficjalny list z życzeniami z okazji nadchodzącego jubileuszu do Mera Wilna Remigijusa Šimašiusa.  

Nawiązując do przewrotnej i zabawnej akcji promocyjnej Wilna, z którą możecie się zapoznać tutaj: https://700birthdaycards.lt/ ) 25 stycznia wysłaliśmy naszemu partnerskiemu miastu okolicznościową e-kartkę z urodzinowymi życzeniami w języku angielskim o treści: „Kraków się nie spóźnił. Wszystkiego najlepszego z okazji 700. urodzin!”

Celebracja święta naszych przyjaciół nie ogranicza się jednak tylko do symbolicznych gestów. W tym roku planowanych jest w Krakowie  wiele wydarzeń z akcentami litewskimi, wykorzystujących bogate dziedzictwo kulturowe naszych przyjaciół. Wśród nich nie zabraknie oczywiście wątków literackich. Oba miasta są bowiem Miastami Literatury UNESCO, a nasz krakowski Noblista Czesław Miłosz był też silnie związany z Wilnem. Przypominają o tym Schody Miłosza, które są zarówno w Wilnie, jak i w Krakowie na Bulwarze Poleskim nieopodal Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha.

Pięknym krakowskim prezentem urodzinowym dla Wilna będzie także m.in. „Halka” Stanisława Moniuszki w wykonaniu Capelli Cracoviensis, która zostanie wystawiona w Filharmonii Wileńskiej 17 maja 2023 r.

Życzymy Wilnu wspaniałych obchodów jubileuszowych!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-01-25
Data aktualizacji: 2023-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź