Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zieleń Nowej Huty doceniona przez czytelników „The Guardian”

Czytelnicy brytyjskiego dziennika „The Guardian” docenili Nową Hutę. Krakowska dzielnica została wyróżniona za bliskość terenów zielonych i tanie mieszkania.

Fot. Jan Graczyński
Jan Graczyński

Nowa Huta otwiera listę 10 dzielnic do życia w europejskich miastach. Wśród wyróżnionych znalazły się również: wrocławskie Śródmieście, Wilhelminapark w Utrechcie, madrycki Vallecas, Moabit w Berlinie, Le Panier w Marsylii, dzielnica Howth w Dublinie, Döbling w Wiedniu, Józsefváros w Budapeszcie i Nea Smyrni w Atenach.

Jak pisze „The Guardian”, zaledwie 20-minutowa przejażdżka tramwajem z centrum Krakowa umożliwia mieszkańcom i turystom zmianę otoczenia. Zostawiamy za sobą mieszczański klimat Starego Miasta – z lśniącymi dachami kamienic i brukowanymi alejkami – i wchodzimy w unikalną przestrzeń urbanistyczną, jaką jest Nowa Huta, będąca mistrzowską realizacją socrealistycznych założeń architektonicznych. Dominują tu szerokie, obsadzone drzewami aleje, parki oraz zabudowa mieszkaniowa w przystępnych cenach. Historię dzielnicy dokumentuje muzeum usytuowane w dawnym kinie, a jest o czym opowiadać: od początków kombinatu w 1954 r., przez ruch „Solidarności”, aż do upadku komunizmu.

Artykuł z „The Guardian” z listą wyróżnionych dzielnic można przeczytać na stronie internetowej dziennika.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat