Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

OWHC bardzo polskie!

Po wielkim sukcesie Krakowa, który był gospodarzem bardzo wysoko ocenianego XV Światowego Kongresu Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, nasze miasto uzyskało miejsce w Radzie Dyrektorów OWHC, a prezydent Krakowa został prezydentem OWHC, teraz Warszawa została wyróżniona przez tę organizację. Zostanie nową siedzibą Sekretariatu Regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej OWHC. 

W czasie posiedzenia Sekretariatu Regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej OWHC w Krakowie, 4 czerwca 2019 r. dyskutowano o możliwości przeniesienia siedziby Sekretariatu Regionalnego z Budapesztu do innego miasta. Zgodnie ze statutem Organizacji co dwa lata, w czasie kongresów OWHC miasta członkowskie potwierdzają swoje zainteresowanie udziałem w sekretariacie regionalnym, a także wyrażają poparcie dla kontynuacji działalności danego sekretariatu lub podejmują decyzję o zmianie. Sekretariat Regionalny Europy Środkowej i Wschodniej funkcjonuje w Budapeszcie od samego początku i stąd pomysł zmiany. W czasie spotkania wstępne zainteresowanie i gotowość zgłosiła Warszawa i Bańska Szczawnica, ostatecznie jednak oficjalne zgłoszenie, podpisane przez prezydentów miast przysłały do Sekretariatu Generalnego: Warszawa i Budapeszt. Do 16 lipca miasta naszego regionu głosowały na tych dwóch oficjalnych kandydatów. Przysłano 13 głosów: 9 głosów na Warszawę (Dubrownik, Icherisheher (Baku), Kraków, Kutna Hora, Sighisoara, Split, Toruń, Wilno, Warszawa) oraz 4 głosy na Budapeszt (Bańska Szczawnica, Budapeszt, Ohrid, Ryga), a 8 miast wstrzymało się od głosu. Nowym Koordynatorem Regionalnym będzie Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków.

Zgodnie ze statutem OWHC, w wyniku głosowania Sekretarz Generalny złoży wniosek do Rady Dyrektorów o utworzenie nowego sekretariatu regionalnego w Warszawie. Po zaakceptowaniu wniosku przez Radę (jesienią 2019 r.), zostanie utworzony nowy sekretariat w Warszawie, a do tego czasu Ákos Capdebo, będzie działał jako koordynator wykonawczy, a następnie wspierał nowego koordynatora w Warszawie.

Warto nadmienić, że Sekretariat Generalny OWHC przygotował bardzo pochlebne dla Krakowa podsumowanie XV Światowego Kongresu Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, który odbył się w naszym mieście 2-5 czerwca br., chwaląc organizację, wspaniałą atmosferę oraz wysoki poziom merytoryczny Kongresu i wydarzeń towarzyszących.  

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-07-18
Data aktualizacji: 2019-08-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź