Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasta zagraniczne Ukrainie

W odpowiedzi na apel prezydenta Krakowa o pomoc objętej wojną Ukrainie, miasta partnerskie i współpracujące przekazały dary na rzecz potrzebujących. Docierają do nas transporty m.in. leków, sprzętu medycznego, żywności, a także generatory prądotwórcze.

Dary od miast partnerskich i współpracujących:

 • Norymberga – przekazano do Krakowa transport leków, artykułów higienicznych i sprzętu medycznego dla szpitali. Dary zostały przetransportowane do dwóch placówek medycznych w Ukrainie (w Kijowie i Białej Cerkwi). Norymberga przekazała także darowiznę pieniężną w wysokości 10 tys. euro na zakup leków. Na krakowskim lotnisku został odebrany 500 kg ładunek pomocy humanitarnej zorganizowanej przez lotnisko w Norymberdze.
 • Lipsk – wysłał już kilka transportów specjalistycznych leków i sprzętu medycznego. Po przeładowaniu w Krakowie zostały one następnie przewiezione do ukraińskich szpitali (w tym mikroskop operacyjny Leica M525 F40 o wartości 44.500 euro zakupiony przez szpital St. Georg w Lipsku z przeznaczeniem do szpitala nr 17 w Kijowie). Najnowszy transport leków dla Ukrainy dotarł do Krakowa 14 czerwca. Z końcem września Lipsk przekazał wsparcie finansowego w kwocie 50 tys. euro na utworzenie centrum pobytu dla sierot wojennych w Krakowie oraz 10 tys. euro dla Stowarzyszenia „Siemacha” na wzbogacenie oferty edukacyjnej dla dzieci z Ukrainy.
 • Frankfurt nad Menem - zorganizowano koncert charytatywny ukraińskiego i rosyjskiego pianisty. Podczas koncertu zebrano ponad 17 tys. euro. Środki te zostały przekazane na konto szpitala im. S. Żeromskiego, który zakupił leki przekazane już na Ukrainę. Do szpitala w Równym przesłano także transport darów o wartości 100 tys. euro, w tym specjalistycznych leków.  
 • Orlean – wysłano do Krakowa 4 tiry: pierwszy został rozładowany w Krakowie, a jego zawartość pozostawiono dla potrzebujących tu na miejscu, zawartość drugiego przeładowano i wysłano do Ukrainy. Dwa pozostałe pojechały prosto do Przemyśla. 13 maja dotarł kolejny transport pomocy humanitarnej.
 • Trondheim – do Krakowa dotarły dwa średniej wielkości agregaty prądotwórcze, które zostały przekazane do Lwowa 
 • Innsbruck – przekazał darowiznę pieniężną w kwocie 40 tys. euro na konto Szpitala Miejskiego im. S. Żeromskiego. 28 kwietnia do Krakowa przyjechał transport pomocy humanitarnej dla uchodźców w naszym mieście.  
 • Bordeaux - Do krakowskiego magazynu przyjechał tir z artykułami medycznymi (8 ton) przekazanymi przez stowarzyszenie Solidarni Strażacy (za pośrednictwem Urzędu Miasta Bordeaux). 14 listopada Rada Miasta Bordeaux przekazała 10 000 euro na konto działającej w Krakowie fundacji Internationaler Bund Polska, która przy ścisłej współpracy z władzami miasta niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy.
 • Edynburg - przekazał do Krakowa 3000 worków na piasek - do ochrony ukraińskich zabytków.
 • Rochester - dokonało wpłat na konto Urzędu Miasta Krakowa na łączną kwotę 26 857,36. Wiosną przekazano kwotę 15 500 USD, a jesienią 11 357,36 USD. Były to środki zebrane przez Michaela Leacha, szefa Komitetu Miast Siostrzanych Kraków-Rochester przy zaangażowaniu urzędników miejskich, wolontariuszy i wielu ludzi dobrej woli w amerykańskim mieście partnerskim Krakowa oraz Polskie Stowarzyszenie w Rochester t.j. Polish Heritage Society of Rochester (w pierwszej połowie roku organizacja ta przekazała 10.000 USD).
 • Wiedeń, Bratysława, Pecz oraz czeski Ołomuniec – poinformowały, że organizują pomoc we własnym zakresie.

Ponadto:

 • Monachium - 22 czerwca do Krakowa przyjechał tir ze sprzętem strażackim przeznaczonym dla Kijowa, a 24 czerwca transport z mlekiem modyfikowanym dla dzieci, które zostanie również przewiezione do stolicy.
 • Bergen – przysłano do Krakowa 2 średniej wielkości generatory prądotwórcze, które następnie zostały przewiezione do Lwowa
 • Departament Nord (Francja) – Transport leków (1 tir) został przekazany bezpośrednio do Fundacji Wolno Nam goszczącej 100 uchodźców; do Krakowa dotarł również transport żywności dla uchodźców oraz leków specjalistycznych dla Ukrainy (w tym insulina);
 • Estonia – do Krakowa przyjechał duży agregat prądotwórczy (o wadze 1,5 tony), który został przekazany do kijowskiego instytutu farmakologicznego produkującego strategicznie ważne leki. 
 • Niemcy - Transport leków zorganizowany przez kancelarię Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec został przekazany na ręce dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Leki te zostały następnie przekazane do punktu recepcyjnego przy ul. Kopernika.
 • Irlandia - Przedsiębiorcy z Cork przesłali już kilkadziesiąt palet pomocy humanitarnej. W transportach przekazywana jest żywność, chemia gospodarcza, środki higieniczne oraz sprzęt medyczny. W czerwcu do Krakowa dotarły z Irlandii dwa transporty. Pomoc przewożona jest do Sambora i przekazywana do innych miejsc na Ukrainie.
 • Tajwan - Tajwan za pośrednictwem Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Warszawie przekazał 500 tys. USD na zakup lokalu na specjalistyczno-terapeutyczną placówkę dla dzieci–sierot uchodźców z Ukrainy oraz na zakup miejsc w prywatnych domach opieki w Krakowie dla seniorów z Ukrainy.
 • Polonia na całym świecie mocno angażuje się na rzecz pomocy Ukrainie oraz uchodźcom.
  Zbiórkę darów oraz środków finansowych przeprowadziła m.in. organizacja charytatywna Cooltura Polish Community Centre przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Belfaście. Przekazano m.in. ponad 40 ton darów.

Relokacje:

 • Orlean – 16 marca z Krakowa do Orleanu odjechał autokar z 48 uchodźcami. Więcej informacji.
 • Solura - 1 kwietnia br. z Krakowa do Solury wyjechało 46 uchodźców, których przyjęcie zaoferowało nasze miasto partnerskie w Szwajcarii. Więcej informacji.
 • Region Pays de Mormal - 21 kwietnia z Krakowa do tego pięknego francuskiego regionu wyjechało 45 uchodźców z Ukrainy. Relokacja ta stała się możliwa dzięki Pani Beacie Jansen-Krakowiak, radnej jednej z gmin zapraszających uchodźców. Bez jej pomocy realizacja tej inicjatywy nie byłaby możliwa. Więcej informacji.
 • Innsbruck - 28 kwietnia do stolicy Tyrolu wyjechały dwa autokary z 63 uchodźcami. Więcej informacji.
pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-11-16
Data aktualizacji: 2022-11-16
Powrót