Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

BBC zachwycone zmianami Nowej Huty

Fenomen Nowej Huty, której popularność sukcesywnie wzrasta zarówno wśród krakowian, jak i odwiedzających nasze miasto turystów, zwróciła uwagę dziennikarzy BBC. W  artykule „Nowa Huta: The city that went from communism to capitalism” Luka Jukic zachęca do odwiedzenia krakowskiej dzielnicy, która przeszła ewolucję od komunistycznej utopii do współczesnej atrakcji turystycznej.

Nowa Huta zabytkowe socrealistyczne centrum z lotu ptaka
Fot. Paweł Krawczyk - Urząd Miasta Krakowa

W tekście Jukic znajdziemy opinię, że losy Nowej Huty odzwierciedlają losy Polski po II wojnie światowej: „Miasto pozostaje żywym symbolem, ale nie takim jednak jakim być miało (…). Nowa Huta odnalazła nowe życie. Funkcjonuje nie jako ideał socjalistyczny, ale jako ideał demokratycznej, kapitalistycznej i europejskiej Polski”.

Autorka przywołuje komunistyczną przeszłość krakowskiej dzielnicy, skupiając się na zmianach, które w niej zaszły i znaczeniu, które post-socjalistyczne dziedzictwo ma dla współczesnych mieszkańców. To właśnie dynamiczny proces zmian, budowanie nowego w historycznych ramach przeszłości jest tym, co najbardziej dziś fascynuje odwiedzających Nową Hutę turystów. „Dziesięć lat temu odwiedzający miasto niespecjalnie miałby tu co robić, ale Nowa Huta nauczyła się kapitalizować swoje komunistyczne dziedzictwo” – pisze Jukic.

Autorka tekstu podkreśla także interesującą architekturę Nowej Huty: „Jako jedno z dwóch zaplanowanych i zrealizowanych osiedli w stylu Realnego Socjalizmu na świecie, obok Magnitogorska znajdującego się w głębi terytorium Rosji, Nowa Huta jest czymś odmiennym od nijakiego modernizmu i szarego brutalizmu, które zazwyczaj kojarzą się ze wschodnioeuropejskim socjalizmem”.

Cały artykuł „Nowa Huta: The city that went from communism to capitalism” zamieszczony przez BBC Travel przeczytacie TUTAJ.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-01-18
Data aktualizacji: 2022-02-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź