Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Światowy Dzień Dawcy Szpiku

16 września obchodzimy Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Od 2018 roku liczba potencjalnych dawców wzrosła w Polsce o ponad 56%. Mimo to, co piąty pacjent nie znajduje odpowiedniego dawcy.

akcja społeczna DKMS
Fot. DKMS

Tylko 25% pacjentów znajduje dawcę szpiku wśród swoich bliskich, reszta z nich zdana jest na poszukiwania swojego bliźniaka genetycznego. Dlatego mimo tego, że mamy w Polsce już ponad 2 miliony zarejestrowanych dawców – potrzeby są znacznie większe.

Komórki szpiku kostnego, podobnie jak krew, są cennym lekiem, który nie może być wytworzony sztucznie. Często stanowią jedyną szansę na życie dla pacjentów, którzy ich potrzebują. Szpiku kostnego nie da się przechowywać, dlatego gdy pacjent potrzebuje przeszczepu, rozpoczyna się proces poszukiwania zgodnego dawcy. Przeszczep jest często jedyną metodą leczenia dla osób z niektórymi nowotworami i chorobami genetycznymi, które upośledzają zdolność szpiku kostnego do prawidłowej pracy.

Zgodnie z polskim prawem, dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba dorosła, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, takie jak: cukrzyca, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie tętnicze, alergia, zarażenie wirusem HIV, choroby nowotworowe, przebyty zawał i udar, otyłość i niedowaga, uzależnienie od alkoholu, narkotyków i leków.

Mimo dużej liczby zarejestrowanych dawców, nadal istnieje potrzeba, aby potencjalnych dawców było więcej, ponieważ nie każde krwiotwórcze komórki macierzyste pasują do wszystkich. Aby organizm nie odrzucił przeszczepu, dawca i biorca muszą wykazać zgodność markerów tkankowych HLA, co sprawia, że znalezienie odpowiedniego dawcy jest trudne.

Jeżeli chcesz uratować komuś życie, już dziś zarejestruj się w bazie dawców. Możesz zrobić to przez Internet na przykład korzystając ze strony Fundacji DKMS.

pokaż metkę
Autor: serwis natu.care we współpracy z DKMS
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-09-11
Data aktualizacji: 2023-09-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź