Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Święto Narodowe Wielkiego Księstwa Luksemburga

23 czerwca przypada Święto Narodowe Luksemburga znane jako Oficjalne Urodziny Wielkiego Księcia.

Fot. domena publiczna - wikipedia

Do połowy XIX wieku uroczyście obchodzono faktyczne urodziny panującego. Wielki Książę Wilhelm III przeniósł święto na datę urodzin małżonki. Powodem był fakt, że data jego urodzin zbiegała się z rocznicą śmierci brata i fetowanie tego dnia było niestosowne. Później powrócono jeszcze do tradycji ogólnonarodowego świętowania urodzin władcy, aż do czasów panowania Wielkiej Księżnej Charlotty, która w 1961 roku zdecydowała się przenieść datę tej uroczystości z 23 stycznia (kiedy to faktycznie obchodziła swoje urodziny) na 23 czerwca. Przeważyły względy praktyczne ponieważ czerwcowa aura sprzyjała organizacji parad, festynów i koncertów. 

Tradycyjne obchody Święta Narodowego zaczynają się w mieście stołecznym Luksemburg już w przeddzień, od specjalnej ceremonii zmiany warty przed Pałacem Wielkiego Księcia. Największą atrakcją tego dnia są jednak wieczorne procesje z pochodniami czyli Fakelzuch oraz pokazy sztucznych ogni organizowane zarówno w stolicy jak i w całym kraju.

23 czerwca odbywają się główne oficjalne uroczystości obchodów Święta Narodowego, których częścią jest także wizyta pary książęcej w wybranej (co roku innej) miejscowości Luksemburga. Wcześniej w stolicy organizowana jest tradycyjna parada wojskowa po której następuje salut (wystrzał z 21 dział armatnich) na cześć Wielkiego Księcia. Wydarzeniom oficjalnym towarzyszą koncerty i festyny.

Niestety, w bieżącym roku, podobnie jak i w ubiegłym główne uroczystości zostały odwołane z powodu pandemii. Luksemburczycy, bardzo zdyscyplinowani w przestrzeganiu obowiązujących obostrzeń i jednocześnie zmotywowani do szczepień przeciw COVID-19 głęboko wierzą, że w przyszłym roku będą mogli już bez żadnych przeszkód radośnie fetować Oficjalne Urodziny Wielkiego Księcia.

Wszystkim obywatelom Wielkiego Księstwa Luksemburga z okazji obchodów Święta Narodowego życzymy zdrowia oraz wszelkiej pomyślności!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-06-23
Data aktualizacji: 2021-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat