Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień Służby Publicznej

Dzień Służby Publicznej (ang. Public Service Day) został ogłoszony 20 grudnia 2002 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 52/2771, aby podkreślić znaczenie usług publicznych i wyrazić wdzięczność osobom, które na co dzień pracują na rzecz społeczności. Pierwsze obchody odbyły się w 2003 roku. Od tego czasu, co roku w dniu 23 czerwca organizowane są specjalne wydarzenia mające na celu uhonorowanie służby publicznej i zachęcenie młodych ludzi do rozpoczęcia kariery w sektorze publicznym.

Fot. Marcin Warszawski - Straż Miejska Miasta Krakowa
Marcin Warszawski - Straż Miejska Miasta Krakowa

Służbę publiczną należy rozmieć nie tylko jako urzędników centralnych i samorządowych, ale również pracowników służby zdrowia, policjantów, strażaków, pracowników szkół czy bibliotek.

Jak wyglądałby świat bez służby publicznej? Państwa przestałyby sprawnie funkcjonować. Panowałby chaos, brak bezpieczeństwa i porządku, brak edukacji, brak opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi, brak usług społecznych, rozwoju gospodarczego i zrównoważonego rozwoju, nie odbywałyby się wybory i niemożliwy byłby rozwój demokracji czy uczestnictwo w życiu publicznym, panowałby brak praworządności, co w efekcie oznaczałoby brak państwowości jako takiej. Znaczenie służby publicznej stało się szczególnie widoczne podczas pandemii koronawirusa. W ostatnim roku pracownicy służb publicznych stanęli przed nowymi, bardzo wymagającymi zadaniami, będąc ważnym i wiarygodnym partnerem dla obywateli. W tych trudnych czasach stali się czynnikiem stabilizującym, który wspierał nasz system społeczny.

W dniu służby publicznej dziękujemy więc wszystkim lekarzom i pracownikom służby zdrowia, nauczycielom, policjantom, żołnierzom, samorządowcom, którzy każdego dnia pracują dla dobra wspólnego.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-06-23
Data aktualizacji: 2021-06-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat