Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dzień Dziecka i nowy cykl Family Fun in the City

Dzień Dziecka to czas prezentów, lodów, atrakcji, nieskrępowanej zabawy i przede wszystkim uśmiechów na dziecięcych buziach. My postanowiliśmy ten pełen radości i rozrywek czas przedłużyć na całe lato. Przekonajcie się jak!

Fot. iStockphoto.com/shironosov
iStockphoto.com/shironosov

Choć najczęściej kojarzy nam się z zabawą i dziecięcymi przyjemnościami Międzynarodowy Dzień Dziecka to całkiem poważne święto. Ustanowiło go w 1954 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, a celem było promowanie praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Co ciekawe, święto nie ma jednej stałej daty. Różne kraje członkowskie ONZ obchodzą go w różnych terminach.

W Polsce święto ma całkiem długą historię. Za pierwowzór uznać można wrześniowe Święto Dziecka organizowane już od 1929 r. z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem. Tradycja czerwcowego fetowania najmłodszych pojawiła się w naszym kraju – podobnie, jak w innych ówczesnych krajach socjalistycznych -  w 1950 r.

W tym – kolejnym już – trudnym roku dzieci szczególnie czekały na swoje święto. Ustępująca w Polsce i wielu innych krajach świata pandemia pozwoli na nieco huczniejsze niż w roku ubiegłym świętowanie. Przed nami więc post-pandemiczny dzień dziecka, a po nim lato rozluźnionych restrykcji i dobrej, choć oczywiście rozsądnej, zabawy. Place zabaw, parki i ośrodki edukacyjne znowu staną otworem przed dziećmi i rodzicami zmęczonymi długimi miesiącami zdalnej nauki i pracy.

Pluszowy miś na placu zabaw

W Krakowie tego typu miejsc nie brakuje! W ostatnich latach w naszym mieście powstała  m.in. cała sieć  Smoczych Skwerów - placów zabaw nawiązujących do  legendy o Smoku Wawelskim. Te ciekawie wykonane z naturalnych materiałów place, z których wiele zlokalizowanych jest w miejskich parkach, zdążyły już na dobre wpisać się w pejzaż krakowskich dzielnic i cieszą się ogromną popularnością wśród rodzin.

Pozostałe atrakcje dla najmłodszych, a także informacje o najciekawszych wydarzeniach i warsztatach skierowanych do dzieci oraz przyjaznych im lokalizacjach znajdziecie na poświęconej dzieciom stronie Kids in Kraków

Smoczy skwer pod TAURON Areną Kraków

Warto również przypomnieć, że miasto regularnie organizuje konkursy dla organizacji i instytucji, które przystosowują swoje lokale do potrzeb klientów i gości z dziećmi.  Wśród nagrodzonych w poprzednich edycjach znalazły się nie tylko restauracje i muzea, ale również urzędy skarbowe, a nawet zakłady karne.

A jak to jest u naszych zagranicznych partnerów? Jakie poświęcone dzieciom i rodzinom projekty realizują? Jakie atrakcje dla dzieci znajdziecie w miastach, z którymi współpracuje Kraków? Ciekawostki i całkiem praktyczne informacje dla tych, którzy planują pierwsze post-pandemiczne zagraniczne wyprawy z dzieciakami będziemy przez całe lato prezentować w nowym cyklu „Family Fun in the City”. Pierwszy artykuł przeczytacie już 28 czerwca, czyli w pierwszy dzień wakacji.

Zanim to jednak nastąpi, łapcie skakanki i biegnijcie do parku świętować Dzień Dziecka - jedno z najweselszych świąt w roku!

Family Fun in the City

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-06-01
Data aktualizacji: 2021-06-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat