Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kładka Bernatka na niebiesko w Światowym Dniu Zapalenia Płuc

12 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Zapalenia Płuc. W ramach międzynarodowej kampanii Every Breath Counts (liczy się każdy oddech) uruchomiony został projekt PneumoLight, w ramach którego wiele budynków i obiektów na całym świecie zaświeciło się w tym szczególnym dniu na niebiesko. Wśród nich znalazła się także krakowska kładka pieszo-rowerowa im. ojca Laetusa Bernatka.  

Fot. Pneulolight - materiały prasowe organizatora
Pneulolight - materiały prasowe organizatora

Celem projektu PneumoLight (#pneumolight #everybreathcounts @neumoai ) jest podniesienie świadomości na temat zapalenia płuc i szerzenie wiedzy na temat zagrożeń związanych z tą chorobą. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci i osób starszych, jak też grup ryzyka np. osób żyjących w skrajnym ubóstwie oraz bezdomnych. Statystyki są alarmujące - co 39 sekund na zapalenie płuc umiera dziecko w wieku poniżej 5 roku życia.
W 2017 r. choroba, pomimo że przecież uleczalna, zabiła ok. 800 tysięcy  dzieci i milion osób starszych w wieku powyżej 70 lat. Lekarze zaangażowani w kampanię zwracają uwagę na niepokojący fakt, iż w ogólnej świadomości zapalenie płuc kojarzy się tylko z określonymi i typowymi symptomami klinicznymi, występującymi u większości chorych, przez co choroba ta nierzadko bywa bagatelizowana. Zapalenie płuc może w swoim ciężkim przebiegu powodować ostrą niewydolność oddechową i wielonarządową, dlatego projekt PneumoLight zwraca uwagę na istotną rolę profilaktyki i zdrowego trybu życia oraz wczesnej diagnostyki, a także podkreśla wagę wrażliwości społecznej i ochrony najsłabszych.   

kładka Bernatka podświetlona na niebiesko 16.11 w Międzynarodowym dniu zapalenia płuc w ramach akcji Pneumolight

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat