Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Europejski dzień walki z rakiem piersi - 15 października

Od 1985 roku październik jest miesiącem walki z rakiem. W 2008 roku Europa Donna (Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi) ustanowiła 15 października „Europejskim dniem walki z rakiem piersi” (ang. Breast Health Day), który ma uświadamiać jak ważna jest profilaktyka, samobadanie oraz korzystanie z usług specjalistów.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Jednym z najważniejszych założeń jest także ukazanie czynników ryzyka oraz pierwszych objawów choroby. Należy wykorzystać każdą możliwość, by przypominać kobietom o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie i o sposobach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi czy znaczenia wstępnego wykrywania choroby w procesie zwalczania nowotworu.

Statystyki są znane i zatrważające: rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%).

W Polsce rocznie na nowotwory zapada około 160 tysięcy osób – w tym raka piersi diagnozuje się u około 18 tysięcy kobiet. 6,5 tysiąca pacjentek rocznie umiera z powodu nowotworu piersi. Choroba dotyka coraz młodsze osoby, a od 1980 roku liczba chorych się podwoiła! Niezmienny pozostaje fakt, że rak wcześnie wykryty jest wyleczalny, dlatego tak ważne jest samobadanie i obserwacja swojego ciała.

Weźmy sobie do serca te fakty. W dzisiejszym, pandemicznym świecie, kiedy tyle uwagi poświęcamy informacjom o koronawirusie, przeżywamy rosnącą liczbę zakażonych i zmarłych, nie bagatelizujmy tego poważnego zagrożenia, które towarzyszy nam od zawsze.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat