Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

15 października – Światowy Dzień Mycia Rąk

Święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione zostało przez ONZ  w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna popularyzacja mycia rąk.

Fot. globalhandwashing.com
globalhandwashing.com

Inspiracją (niestety niezbyt chlubną) dla tego święta były dane ONZ o liczbie dzieci umierających co roku z powodu powikłań wynikających z niemycia rąk - głównie w wyniku biegunki i infekcji górnych dróg oddechowych. Od tego czasu, głównie w szkołach organizowane są akcje edukacyjne ,, pomagające zrozumieć dzieciom, jak ważne jest mycie rąk. Świadome i wyedukowane dzieci przekazują tę wiedzę w swoich domach oraz wprowadzają nawyki częstego i poprawnego mycia rąk. W ramach takich kampanii UNICEF pomaga również budować ujęcia wodne i sanitariaty, szczególnie w szkołach.

W 2020 roku „Dzień mycia rąk” nabiera szczególnego znaczenia. Mycie rąk, dystans społeczny i dezynfekowanie użytkowych powierzchni są bowiem podstawowymi narzędziami walki z pandemią koronawirusa, która w tym roku zmieniła rzeczywistość na całym świecie. Jeśli do tej pory ktokolwiek miał wątpliwość czy mycie rąk może mieć decydujące znaczenie dla naszego zdrowia, od tego roku wszyscy wiemy, ponad wszelką wątpliwość, że ta błaha, codzienna, rutynowa czynność może uratować ludzkie życie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat