Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Między zamkami: japońskim Himeji i Zamkiem Królewskim na Wawelu

3 listopada 2023 roku  delegacja z japońskiego miasta Himeji złożyła wizytę w Urzędzie Miasta Krakowa. Gości przyjął Zastępca Prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Wizyta Burmistrza Himeji
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta

Burmistrz Himeji Hideyasu Kiyomoto przyjechał do Krakowa z dyrektorami departamentów: planowania Kousuke Iguchi oraz departamentu turystyki Yoshifumi Oyama i kierowniczką centrum wymiany międzynarodowej Yuko Hamada. W spotkaniu wziął udział także Honorowy Generalny Konsul RP w Kobe Masahiko Suruga oraz artysta malarz Masakazu Miyanaga.

Celem wizyty było nawiązanie współpracy z Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz rozmowa o możliwości zainicjowania partnerskich relacji między miastami Himeji i Krakowem. W Himeji znajduje się XVI w. zamek, który szczyci się wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku, jako jeden z dwóch pierwszych obiektów w Japonii. 2 listopada podpisany został list intencyjny o współpracy między krakowskim i japońskim zamkiem.

Pan Kiyomoto powiedział, że jednym ze sposobów promocji i otwarcia się na świat jest współpraca z zamkami na całym świecie i podobne umowy zostały podpisane z obiektami w Walii, Belgii, Francji i Niemczech. Burmistrz nie krył dumy z nawiązania kontaktów z Zamkiem Królewskim na Wawelu, zwracając uwagę na fakt, że jest to najstarsza siedziba monarsza, z jaką będą współpracować. Goście wyrażali również swój zachwyt Krakowem, jego zabytkami, a nade wszystko szacunkiem Polaków dla dziedzictwa kultury. Takie spostrzeżenia wynieśli z wizyt w krakowskich muzeach, m.in. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie nawet mniej znane obiekty sztuki są zachowane z troską i interesująco wyeksponowane. Równolegle do współpracy między zamkami, burmistrz zaproponował nawiązanie przyjacielskich kontaktów między miastami, w oparciu o te doświadczenia i dziedziny, które są podobne i ważne dla obydwu stron, jak  kultura czy turystyka.

Zobacz zdjęcia z wizyty w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-11-06
Data aktualizacji: 2023-11-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź