Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Media dla reform. Wizyta studyjna dziennikarzy z Ukrainy

W środę, 11 lipca 2019 r., Kraków odwiedzili dziennikarze z obwodu charkowskiego Ukrainy – uczestnicy projektu studyjnego „Media dla reform i w obronie wartości. Polskie doświadczenie”, realizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód.

Fot. J. Hojda-Pepaś, MCK

Projekt studyjny dla dziennikarzy z Ukrainy jest realizowany w dniach 8-13 lipca 2019 r. Dziennikarze byli rekrutowani przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Charkowie i Charkowskiego Centrum Rozwoju Demokracji Lokalnej U-LEAD. Wizyta w Polsce jest okazją do dyskusji o polsko-ukraińskich relacjach gospodarczych, doświadczeniach polskiej reformy samorządowej, sytuacji Ukraińców w Polsce, dezinformacji jako instrumencie prowadzenia polityki i dziennikarstwie śledczym.  Przedstawiciele ukraińskich mediów odbyli m.in. spotkania w redakcji OKO.press, miesięcznika „Polityka” i Radiu Bogoria. 

Podczas jednodniowego pobytu  w Krakowie grupa odbyła szereg spotkań w Międzynarodowym Centrum Kultury. Dyrektor Wydziału Polityki  Społecznej i Zdrowia UMK Elżbieta Kois-Żurek opowiedziała dziennikarzom o działaniach miasta na rzecz integracji obywateli Ukrainy pracujących i studiujących w Krakowie. Przybliżone zostały m.in. założenia programu „Otwarty Kraków”, funkcjonowanie miejskiego Punku Informacji dla Obcokrajowców, projekt Ambasador Wielokulturowości i inne działania miasta na rzecz ukraińskiej społeczności. Według nieoficjalnych danych w Krakowie mieszka obecnie – pracując lub ucząc się – prawie 80 tys. Ukraińców. Ta stanowiąca spory procent lokalnej społeczności grupa wywiera coraz większy wpływ na gospodarkę naszego miasta, ale także jego wymiar społeczny i kulturalny. Aby Ukraińcy mogli skutecznie odnaleźć się na lokalnym rynku pracy, ale także aby czuli się w Krakowie dobrze, miasto oferuje im szereg udogodnień, jak np. konsultacje, szkolenia językowe, czy też wykorzystywanie języka ukraińskiego (MPK, strony internetowe, materiały drukowane).

Kolejne części spotkania w MCK poświęcone były działalności tej placówki, którą przybliżyła Dyrektor Agata Wąsowska-Pawlik oraz aktualnym stosunkom bilateralnym na linii Ukraina-Polska, o których z gośćmi dyskutował były Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

Po południu dziennikarze mieli także okazję zwiedzić Kraków, w szczególności Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Podziemia Rynku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2019-07-12
Data aktualizacji: 2019-07-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź