Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowska lekcja historii dla hiszpańskiej młodzieży

Od 17 do 22 kwietnia w Krakowie przebywa grupa młodzieży z Hiszpanii reprezentująca Asociación Pro Tradición y Cultura Europea (APTCE). Stowarzyszenie to prowadzi działalność edukacyjną i wychowawczą wśród uczniów hiszpańskich szkół średnich.

APTCE stara się propagować wśród hiszpańskiej młodzieży tradycyjne wartości i postawy zakorzenione w chrześcijańskiej kulturze Europy. Wyprawy do Polski, od lat organizowane przez to stowarzyszenie, mają przybliżyć młodzieży najnowszą historię naszego kraju, a także zapoznać ją z tematyką zbrodni hitlerowskich i stalinowskich w Europie Środkowo-Wschodniej, uświadamiając niebezpieczeństwa, które kryją współczesne ideologie totalitarne.

Goście, na czele z Prezesem APTCE Alvaro Enrique de Villamor y Soraluce, podejmowani byli w Krakowie przez prezesa Fundacji im. Tadeusza Kościuszki Tomasza Otrębskiego. Tematem przewodnim podróży edukacyjnej była zdrada Jałtańska i jej konsekwencje. Wykład wprowadzający wygłosił młodym Hiszpanom wiceprezes Fundacji Kościuszki Robert Springwald, członek Komitetu Honorowego APTCE. Dzięki uprzejmości Kierownictwa Aresztu Śledczego na ul. Montelupich, Hiszpanie mieli możliwość zwiedzić to miejsce uświęcone krwią polskich patriotów i żołnierzy AK. Z dużym zainteresowaniem hiszpańskiej młodzieży spotkała się historia I wojny światowej. Grupa zwiedziła wystawę „Ars Magna - Architectura Militaris" – w 100 lecie bitwy o Twierdzę Kraków, zorganizowaną w Muzeum Politechniki Krakowskiej. Hiszpanie odwiedzili również obóz zagłady Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Zagranicznym gościom towarzyszyła grupa harcerzy 6 Krakowskiej Drużyny Harcerskiej ZHR.

pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2015-04-21
Data aktualizacji: 2015-05-20
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat