Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Shell pomaga miastu i przekazuje laptopy

To już kolejna akcja wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, którą organizuje firma Shell wspólnie z miastem oraz Fundacją Internationaler Bund Polska. Dzięki podpisanej 11 maja umowie z miastem, 1000 laptopów podarowanych przez Shell trafi do organizacji, które w ramach Koalicji Otwarty Kraków pomagają osobom uchodźczym.

Shell pomaga miastu Kraków przekazując laptopy
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta

Sprzęt posłuży przede wszystkim do prowadzenia zajęć w ośrodkach i punktach działających w Krakowie, takich jak kursy komputerowe czy też do pracy w ogólnie dostępnych świetlicach. Jego dystrybucją będzie zajmować się fundacja IBP w ramach swoich działań realizowanych w punktach pomocowych takich jak Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców.

Pierwsza taka pomoc miała miejsce dwa miesiące po wybuchu wojny.

– Nieco ponad rok temu, w kwietniu 2022, jako Shell wsparliśmy akcję #LaptopyDlaUkrainy, przekazując na ten cel 1200 urządzeń o łącznej wartości ponad półtora miliona złotych, z których mogli korzystać uchodźcy. Od samego początku wojny w Ukrainie naszą pomoc dla potrzebujących traktujemy w kategoriach maratonu, a nie sprintu, dlatego 11 maja przekazaliśmy na ten cel kolejnych 1000 laptopów. Tym razem sprzęt otrzymają organizacje świadczące długofalową pomoc osobom, które  uciekły z własnych domów przed okrucieństwem wojny. Mamy nadzieję, że dzięki takiemu wsparciu ułatwimy naukę, poszukiwanie pracy czy po prostu aklimatyzację w nowym otoczeniu – mówił obecny na briefingu Grzegorz Mucha, dyrektor generalny krakowskiego oddziału Shell.

– Ogromnie cieszymy się z tego wsparcia, zwłaszcza, iż jest ono skierowane dla przedstawicieli trzeciego sektora, który to od początku akcji humanitarnej zaangażował się w pomoc osobom uciekającym przed wojną. Obecnie nasze działania skupiają się na integracji i wsparciu w edukacji, zwłaszcza w zakresie języka polskiego, więc sprzęt komputerowy jest niezbędnym elementem tych działań – dodaje Maria Wojtacha, dyrektorka fundacji.

Firma Shell wspierała Kraków także w innych w działaniach związanych z pomocą dla uchodźców.

Fundacja Internationaler Bund Polska prowadzi Centrum Wielokulturowe w Krakowie, w którym działa Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców. Fundacja wspierała samorząd w działaniach na rzecz walczącej Ukrainy i w 2022 roku Fundacja pomogła ponad 174 000 uchodźcom w Krakowie.

Zobacz zdjęcia z podpisania umowy na OTO FOTOKronika Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-05-11
Data aktualizacji: 2023-05-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź