Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Gospodarka i biznes motorem polsko-ukraińskiej współpracy

Gala wręczenia nagród 9. edycji kongresu Invest Cuffs, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w piątek, 24 marca 2023 roku, stała się okazją dla ważnych, okołobiznesowych spotkań. Na forum Invest Cuffs Zastępca Prezydenta ds. Zrównoważonego Rozwoju Jerzy Muzyk rozmawiał m.in. z dyrektorem generalnym rządowej agencji „UkraineInvest” Sergiyem Tsivkachem.

Jerzy Muzyk i Sergiy Tsivkach
Fot. Kancelaria Prezydenta

„UkraineInvest” to ważna rządowa agencja, powołana w 2018 roku i afiliowana przy Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego Ukrainy. Agencja działa na rzecz przyciągania zagranicznych i krajowych inwestorów, pozyskując koszty na rozwój gospodarczy kraju, opracowuje analitykę dynamiki inwestycyjnej Ukrainy, organizuje prezentacje i przedsięwzięcia dla biznesu na poziomie rządowym. Wojna w Ukrainie powoduje olbrzymie straty gospodarcze. Motywuje ona jednocześnie rząd tego kraju do intensyfikacji działań związanych z przyciąganiem inwestorów na rzecz powojennej odbudowy kraju i zabezpieczenia jego gospodarczej i finansowej płynności.

„UkraineInvest” opracowała szczegółowe plany rozwoju takich - strategicznych obecnie dla Ukrainy – sektorów, jak np. sektor budowlany, logistyka, budowa środków transportu, zrównoważone rolnictwo itp.  Rozwój tych sektorów przy wykorzystaniu środków z zagranicznych inwestycji pozwoli nie tylko przyśpieszyć proces powojennej odbudowy Ukrainy, ale także znaleźć zatrudnienie dla wojennych weteranów – osób, które obecnie walczą w strukturach Zbrojnych Sił Ukrainy. „Powojenna pokoleniowa trauma będzie faktem, z którym społeczeństwo Ukrainy będzie musiało się zmierzyć. Tworzenie nowych miejsc pracy – np. zakładów produkcyjnych – pozwoli nie tylko przyśpieszyć industrializację kraju i uniknąć powojennego ubóstwa, ale także ma wymiar rehabilitacji psychologicznej” – mówił dyrektor S. Tsivkach podczas spotkania z Prezydentem Muzykiem.

Wspomniane priorytetowe sektory rozwoju gospodarczego są także dobrą płaszczyzną do pogłębiania polsko-ukraińskiej współpracy. Jak podkreślił dyrektor „UkraineInvest”, po raz pierwszy w historii to właśnie Polska , a nie inne kraje UE czy Chiny, stała się w ostatnim roku największym gospodarczym partnerem Ukrainy. Zachęcanie polskich firm do inwestowania w budowę środków produkcji właśnie na Ukrainie jest korzystne dla obu krajów. Z kolei przyciąganie przedsiębiorców z Krakowa i Małopolski jest jednym z elementów biznesowej strategii „UkraineInvest”. Jerzy Muzyk podkreślił solidarność krakowian z ukraińską sprawą i zadeklarował promocyjne i organizacyjne wsparcie dla działań agencji „UkraineInvest”.    

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-03-27
Data aktualizacji: 2023-04-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź