Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Minister ds. Edukacji Brandenburgii z wizytą w Krakowie

W czwartek 2 lutego 2023 roku Minister ds. Edukacji, Młodzieży i Sportu Kraju Związkowego Brandenburgii Britta Ernst spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anną Korfel-Jasińską.

Minister ds. Edukacji Brandenburgii z wizytą w Krakowie
Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

W spotkaniu wzięli także udział: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej Janusz Kozioł, Koordynator Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Przygranicznej Dietmar Nietan oraz Konsul Generalny Niemiec dr Michael Groß. Głównym tematem spotkania była edukacja, w tym działania na rzecz wsparcia edukacyjnego ukraińskich uchodźców, turystyka oraz odbywające się w tym roku Igrzyska Europejskie w Krakowie.

Prezydent Korfel-Jasińska przedstawiła Kraków – znany jako miasto kultury i nauki – pod względem turystycznym. Przed wybuchem pandemii nasze miasto odwiedzane było przez 14 mln turystów rocznie. W związku z pandemią ta liczba spadła, a obecnie sektor turystyczny jest odbudowywany. Miasto Kraków prowadzi m.in. akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Czuj się bezpiecznie w Krakowie” / „Respect Kraków”, której celem jest dostarczenie praktycznych informacji związanych z bezpieczeństwem i zachowaniem się w sytuacjach kryzysowych, a także program City Helpers, czyli pomocników udzielających informacji nt. atrakcji turystycznych i wydarzeń kulturalnych oraz pomocy turystom, jak i mieszkańcom.  

Anna Korfel-Jasińska naświetliła także sytuację krakowskiego szkolnictwa (150.000 uczniów), podkreślając dużą dbałość o szkolnictwo techniczne, które jest w naszym mieście na wysokim poziomie (zdawalność matur na podobnym poziomie co w liceach ogólnokształcących). Absolwenci tych szkół szybko otrzymują pracę, mają także możliwość podjęcia studiów wyższych. Dobrym przykładem jest Zespół Szkół Mechanicznych czy Zespół Szkół Budowlanych, które od wielu lat współpracują ze szkołami technicznymi w Niemczech, oferując nie tylko naukę niemieckiego, ale także kilkutygodniowe praktyki zawodowe, zaś aż 6 liceów oferuje naukę j. niemieckiego zakończoną dyplomem DSD.

Wyzwaniem, które łączy obecnie Kraków i miasta w Brandenburgii jest zapewnienie edukacji dzieciom z ukraińskich rodzin uchodźczych. Po wybuchu wojny w Ukrainie do Krakowa przybyło 10.000 nowych uczniów. Nauczyciele krakowscy już od 2014 roku przygotowywani są w zakresie nauki języka polskiego jako obcego. Nauczycielki pochodzące z Ukrainy - przed otrzymaniem nostryfikacji swoich dyplomów mają możliwość pracy jako asystentki nauczycieli, dając ukraińskim uczniom ważne wsparcie w nauce. Prowadzone są zajęcia wyrównawcze oraz dodatkowe lekcje z historii i kultury Ukrainy, aby uczniowie nie tracili kontaktu ze swoimi korzeniami. Miasto Kraków prowadzi takie zajęcia wspólnie z licznymi fundacjami, stowarzyszeniami oraz UNICEF-em w formie zajęć pozaszkolnych. Istotne jest, aby uczniowie otrzymywali w szkołach nie tylko dobrą edukację i szeroką wiedzę, ale także kompetencje międzykulturowe oparte na empatii, inkluzywności oraz wrażliwości.     

Brandenburska Minister Britta Ernst szczególnie zainteresowana była sytuacją ukraińskich uczniów w Krakowie. W związku z agresją Rosji na Ukrainę do Brandenburgii napłynęło w ostatnim roku 6000 ukraińskich uczniów, co postawiło szkolnictwo landowe przed dużym wyzwaniem. W całych Niemczech, podobnie zresztą jak w Polsce, brakuje bowiem nauczycieli. Aby sytuacja mogła ulec zmianie, obecnie co 10 niemiecki maturzysta musiałby wybrać studia nauczycielskie. Podobnie jak w Krakowie, Brandenburgia zatrudnia także nauczycielki z Ukrainy oraz innych nauczycieli z tłem migracyjnym, którzy przybyli do Niemiec podczas fali uchodźczej w latach 2015 i 2016. Ministerstwo Edukacji współpracuje ściśle z Ministerstwem Edukacji Ukrainy, modyfikując plany nauczania, a także oferując zajęcia lekcyjne w formie online.    

Minister Britta Ernst z zainteresowaniem wysłuchała także informacji na temat tegorocznych Igrzysk Europejskich, które w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 odbędą się w Krakowie. Ponad 7000 najlepszych zawodników i zawodniczek będzie rywalizować ze sobą w 11 dyscyplinach o medale w mistrzostwach, a w 19 dyscyplinach o kwalifikacje na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu.     

Minister Britta Ernst zwiedziła nasze miasto i odwiedziła Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.   

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-02-02
Data aktualizacji: 2023-02-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź