Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rozdano pierwsze bony japońskiej fundacji Fukudenkai dla ukraińskich uchodźców w Krakowie

Rozdawanie bonów zakupowych rozpoczęli uroczyście Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig oraz Ambasador Japonii w RP Akio Miyajima. W spotkaniu, które odbyło się 30 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, wzięli udział również przedstawiciele Fundacji Fukudenkai. Działa ona od 1876 roku i prowadzi najstarszy dom dziecka w Japonii.

bony japońskiej fundacji Fukudenkai dla Ukraińców
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta

W swoim przemówieniu Ambasador Miyajima przypomniał o jednym z pierwszych przedsięwzięć Fundacji, która już 100 lat temu otoczyła opieką blisko 800 polskich dzieci z syberyjskich łagrów. Przejęte przez Japoński Czerwony Krzyż dzieci przewiezione zostały do Tokio, gdzie udzielono im schronienia. Po latach – jak podkreślał Ambasador – w działaniach Fukudenkai pojawia się ponownie wątek polski. Tym razem jej przedstawiciele współpracują z Gminą Kraków przeznaczając zebrane przez siebie fundusze na bony wspierające mieszkających w naszym mieście ukraińskich uchodźców.

Zorganizowane w muzeum Manggha spotkanie to symboliczny początek. W sumie bony otrzyma 2000 osób. Każdy z nich ma wartość 500 złotych. Będzie można je realizować w sklepach oferujących odzież i obuwie, co z pewnością pomoże uchodźczym rodzinom zorganizować domowy budżet przed zbliżającymi się chłodnymi miesiącami.

Zobacz zdjęcia z uroczystości na OTO FOTOkronika Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-09-30
Data aktualizacji: 2022-10-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź